Content

Porady ekspertów

Z kraju, Zboża

Opady deszczu utrudniają żniwa - Polska zachodnia

Data2021-08-07 Ilość wyświetleń519 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Koszenie rzepaku ozimego. Poletka doświadczalne z różnymi wariantami nawożenia azotem.
Koszenie rzepaku ozimego. Poletka doświadczalne z różnymi wariantami nawożenia azotem.

Sytuacja żniwna w różnych częściach naszego kraju, widziana oczami Przedstawicieli Terenowych Grupy Azoty.

Piotr Grabowski (województwo: dolnośląskie, opolskie)

Na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie trwają żniwa. Intensywność prac jest inna w każdym regionie. Są regiony, gdzie żniwa powoli będą się kończyć oraz takie, w których rozpoczęły się z początkiem sierpnia. Niestety opady deszczu, grad oraz gwałtowne burze nie ułatwiają prac rolnikom. Takie warunki pogodowe spowodowały, że żniwa się przedłużają i dochodzi do spiętrzenia prac polowych. W wielu gospodarstwach równocześnie koszony jest rzepak oraz pszenica, pszenżyto i jęczmień jary. Niestety prognozy nie są optymistyczne i zapowiada się, że takie warunki będą jeszcze w kolejnych tygodniach.
Plony wszystkich upraw są bardzo zróżnicowane, zależne od jakości gleby oraz warunków pogodowych w danym regionie. Upalny czerwiec miał duży wpływ na kondycję roślin i ostateczny plon.
Rzepak plonuje od 2,5 do 4,5 t/ha. Wilgotność rzepaku podczas zbioru wynosi poniżej 9%. To, co wyróżnia ten sezon od poprzednich, to wysoka zawartość oleju. Cena w skupach mieści się w przedziale 2200–2450 zł/t netto i ulega wahaniom, praktycznie każdego dnia.
Pszenica ozima plonuje od 5 do 8 t/ha. Ziarno charakteryzuje się wysoką gęstością, wynoszącą nawet powyżej 80%. Cena w skupach z początkiem sierpnia wzrosła. Za pszenicę konsumpcyjną można dostać 770–790 zł/t netto, za pszenicę paszową mniej o 20–40 zł/t netto.

Jęczmień jary (browarny) zaskoczył część gospodarzy, bardzo pozytywnie. Plony wynosiły od 5 do 8 t/ha. Niestety przebieg pogody spowodował, że roślina czasami zbudowała za duże białko i jęczmień w takim przypadku trzeba było sprzedać jako paszowy. 

Nieskoszony rzepak ozimy w powiecie żagańskim.
Nieskoszony rzepak ozimy w powiecie żagańskim.

Marta Stasiun-Gałandziej (województwo: dolnośląskie, lubuskie)
Żniwa na terenie województwa lubuskiego w tym roku rozpoczęły się pod koniec lipca. Początek żniw sprzyjał rolnikom. Było słonecznie i prawie bezdeszczowo. Farmerzy dość szybko uporali się ze zbiorem jęczmienia ozimego ze swoich pól. Wraz z zaawansowaniem zbiorów płodów, zaczęły słabnąć nastroje rolników związane z plonem jęczmienia. Ziarno było drobne i bardzo często nie miało odpowiedniej gęstości. W regionie osiągnięto plony na poziomie 6–7 t/ha. Oczywiście zdarzają się plantacje z wyższymi plonami pod 8,5 t/ha, jednak takich gospodarstw jest niewiele. Na ten moment punkty skupowe oferują 700 zł/t netto za jęczmień spełniający warunek gęstości 62 kg/hl; jeżeli ziarno nie spełnia parametrów, cena w skupie spada do 600–660 zł/t netto. Wraz z upływającymi dniami, zaczęły się problemy z powodu coraz częstszych opadów deszczu. Rozpoczęto zbiór rzepaku ozimego, obecnie zebrano około 10-15% areału i tutaj również rolnicy nie są zadowoleni. Większość gospodarstw osiągnęła plony na poziomie 2,5–4 t/ha. Za średnią wojewódzką można przyjąć 3,3 t/ha. Niskie plony rzepaku z pewnością rekompensuje cena w punktach skupu płodów rolnych, ponieważ waha się ona na poziomie 2300–2400 zł/t netto.
Równocześnie ze zbiorami rzepaku ozimego, rolnicy zaczęli zbierać zboża, w szczególności pszenice. Zbiory są bardzo utrudnione przez częste opady deszczu. Rolnicy mówią o żniwach „szarpanych” lub „kradzionych”. Plony pszenicy w tym roku rolnicy określają jako słabe. Na pewno na taki stan rzeczy miała wpływ zimna i przedłużająca się wiosna oraz brak opadów w momencie nalewania ziarna. Kłosy nie zostały w pełni wykształcone. Pszenica plonuje na poziomie 4–6 t/ha. Oczywiście są gospodarstwa z plonami sięgającymi 8 t/ha, jednak takich w regionie jest bardzo mało. W większości nie ma problemu z parametrami jakościowymi, w tym z zawartością białka. Roślina wykorzystała podany azot zarówno jesienią, jak i wiosną. Ceny w skupach wynoszą od 860 do 920 zł/t netto i mają tendencję wzrostową.

Pozostałe zboża również nie zachwycają plonami i nie satysfakcjonują rolników. Pszenżyto plonuje na poziomie 3–5 t/ha, a ceny w skupie to 700–750 zł/t netto. Żyto osiąga plony od 2 do 5 t/ha, przy cenie w skupach 600–650 zł/t netto. Obecnie zebrano zaledwie 60-70% całego areału zasianych zbóż. Aktualna pogoda powoduje, ze zboża zaczynają powoli porastać i zmieniać barwę na czarną. 
Rzepak pozostawia dobre stanowisko pod zboża ozime.
Rzepak pozostawia dobre stanowisko pod zboża ozime.


Mirosław Rogowski (województwo: pomorskie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie)
Tegoroczne zbiory jęczmienia ozimego przebiegały bez większych problemów. Przebieg pogody w regionie pozwolił na płynne przejście ze zbiorów jęczmienia ozimego do zbiorów rzepaku, następnie pszenicy i pozostałych zbóż. Region zachodniej Polski ominęły burze i intensywne opady, dlatego w większości plantacje zbóż i rzepaku nie powylegały. Na dzień 5 sierpnia zbiory jęczmienia ozimego i jarego zostały zakończone w 100%. Wydajność można ocenić na poziomie średnim – 7 t/ha. Ziarno zebrane z większości pól nie osiągnęło wymaganej gęstości 62 kg/hl. Zebrane ziarno cechowało się niższą gęstością (55–57 kg/hl). W punktach skupu za jęczmień spełniający parametr gęstości można uzyskać od 680 do 730 zł/t netto, jednak w przypadku niższej gęstości cena pomniejszana jest o 10 zł za każdy kg/hl.

Rolnicy są zaskoczeni poziomem plonowania rzepaku. Plantacje rzepaku w wielu gospodarstwach były oceniane przez rolników na wiosnę jako dobre i bardzo dobre. Producenci prognozowali plony na poziomie 4t/ha i więcej. Żniwa pokazały jednak, że plony są niższe, niż spodziewali się rolnicy. Na słabszych stanowiskach w bieżącym sezonie uzyskano wydajność od 2,2 do 2,8 t/ha. Na stanowiskach lepszych plony kształtowały się na poziomie 2,8–3,7 t/ha. Średnią wydajność rzepaku z hektara właściciele gospodarstw określają najczęściej na poziomie 3,2 t/ha. Sytuację znacząco poprawia cena skupu, która w przeciągu żniw ulega wahaniom (2250–2380 zł/t). Rzepak w tym roku charakteryzuje się wysokim zaolejeniem, 40–46%. Obecnie na polach pozostało do zbioru około 10% areału rzepaku.

W regionie zakończone zostały zbiory pszenicy. Z relacji rolników wynika, że plony były na poziomie średnim, w granicach 7t/ha. Ceny pszenicy konsumpcyjnej to 830–850 zł/t, z tendencją wzrostową zbliżającą się do 900 zł/t.

W przypadku pszenicy i rzepaku rolnicy w wielu wypadkach magazynują płody rolne czekając na wzrost cen. Rolnicy prognozują, że cena pszenicy konsumpcyjnej osiągnie na pod koniec roku cenę 1000 zł/t. Na polach pozostaje jeszcze około 30% pszenżyta i żyta. Obecna sytuacja pogodowa utrudnia rolnikom dokończenie żniw.
Podsumowując, rolnicy oceniają plonowanie rzepaku i zbóż jako dobre, jednak rekordowym rokiem w plonowaniu był rok 2020. Z rozmów z producentami wynika, że areał uprawy rzepaku będzie wzrastał, ponieważ pomimo tego, że nie osiągnięto w tym sezonie rekordowych plonów, to jednak uzyskano rekordowe ceny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Kukurydza traci na wartości 10,7%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Zboża

Spadek globalnej produkcji kukurydzy do 1 494 mln ton

Przewiduje się, że światowa produkcja zbóż gruboziarnistych na 2021/22 r. spadnie o 2,9 mln ton do 1 494 mln ton.

Zboża

Jedynie mniej za kukurydzę w skupie

W dniach od 4 do 10 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Zboża

Wzrost cen owsa konsumpcyjnego o 7,4%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5440/rye-5453995-1280_nmedium.jpg

Zwiększające się ceny zbóż w skupie krajowym

W dniach od 30 sierpnia do 5 września br. odnotowano wzrost cen zbóż w skupie.

Zboża
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Chełmża
piątek, 22 Październik 2021
8°C
6°C
min
10°C
max
0