Content

Porady ekspertów

Zboża, Rośliny, Z kraju

Opóźniony termin siewu pszenicy ozimej to w wielu przypadkach konieczność

Data2015-10-08 Ilość wyświetleń3287 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Siejąc pszenicę w opóźnionym terminie siewu należy zadbać ,aby było ono poprzedzone zbilansowanym nawożeniem podstawowym.
Siejąc pszenicę w opóźnionym terminie siewu należy zadbać ,aby było ono poprzedzone zbilansowanym nawożeniem podstawowym.

Susza i brak możliwości prawidłowego przygotowania gleby pod zasiewy powoduje, że zastanawiamy się, co zrobić..., aby ograniczyć skutki niesprzyjających warunków pogodowych? Jednym z rozwiązań będzie świadome opóźnianie terminu siewu pszenic ozimych, z nadzieją, że spadnie deszcz i poprawi warunki panujące na wielu polach.

Siew pszenicy w opóźnionym terminie niesie za sobą wiele zagrożeń. Skraca się okres wegetacji roślin, zmniejsza się zimotrwałość, osłabia rozwój systemu korzeniowego. Co zrobić aby pomóc młodym roślinom posianym nawet w skrajnie opóźnionym terminie przetrwać zimę?

Zabiegi uprawowe ograniczają zachwaszczenie

Staranność wykonania uprawek pożniwnych i przedsiewnych jest w bieżącym sezonie bardzo utrudniona, ponieważ susza uniemożliwia wykonanie tych zabiegów. Przy czym zwłaszcza w lata suche należy szczególną uwagę zwrócić na niszczenie samosiewów zbóż. W trakcie suszy ziarno, które zostało na polu po zbiorze przedplonu w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych, w wielu przypadkach, nie skiełkowało, ale też nie utraciło zdolności kiełkowania. W efekcie może zdarzyć się tak, że wykiełkuje wraz z wysianym zbożem. Z tego względu staranność w przygotowaniu pola jest szczególnie ważna, a wszelkiego rodzaju „oszczędności” w tym względzie mogą prowadzić do stworzenia niepożądanej „mieszanki zbożowej”.

Brak uprawy pożniwnej, spłycenie orki, a także łagodna zima, powoduje wzrost zachwaszczenia plantacji. Z tego względu należy większy nacisk w okresie wiosennym położyć na ochronę herbicydową plantacji. Ponadto uproszczenie uprawy pożniwnej i przedsiewnej wpływa również na wzrost zagrożenia roślin chorobami podstawy źdźbła. Stąd już na etapie wyboru odmiany, należy uwzględnić tę zależność, wybierając odmiany mniej podatne na choroby. Natomiast planując ochronę chemiczną plantacji zwrócić uwagę na to zagrożenie, już podczas pierwszego zabiegu fungicydowego.

Opóźniony termin siewu – jaka odmianę wybrać?

Wybierając odmianę do siewu w terminie opóźnionym warto wybierać odmiany sprawdzone, bardziej odporne na choroby fuzaryjne, co jest niezwykle ważne zwłaszcza, gdy pszenicę wysiewamy po kukurydzy. Ponadto wybór odmiany zależy od przeznaczenia ziarna, składu mechanicznego gleby, przedplonu. Mrozoodporność odmian jest bardzo ważną cechą, przy czym w warunkach późnych siewów cecha ta nabiera mniejszego znaczenia. W warunkach mroźnej i bezśnieżnej zimy rośliny mają bardzo małe szanse na dobre przezimowanie, chociażby ze względu na słabo wykształcony system korzeniowy. Jest to istotne ryzyko siewu pszenic w październiku, listopadzie, czy nawet później, z którym należy się liczyć.

Dobrze jest jeśli przed zakupem ziarna siewnego zapoznamy się z wynikami doświadczeń, ponieważ reakcja odmian na opóźniony termin siewu jest różna. Zbiorcze wyniki badań prowadzonych na terenie Opolszczyzny w latach 2013-2015 przedstawiono w tabeli 1. W doświadczeniu wyróżniającymi odmianami w latach prowadzonych badań (2013-2015) były: Arkadia, Estivus, Linus, Praktik, Kredo, Kepler, Jenga oraz najnowsze odmiany jak: KWS Dacanto, KWS Magic, Lavantus, Speedway, Franz, KWS Dakotana, Tobak.

Wyniki badań prowadzonych w Głubczycach i Pągowie często pokrywają się z tym, co polecają krajowe i zagraniczne firmy hodowlane, dla przykładu:

  • Danko Hodowla Roślin do późnych siewów poleca odmiany: Arkadia, Memory, Estivus oraz Sailor,
  • KWS Lochow – KWS Livius, Julius, KWS Dakotana (dawniej KWS Dakota), KWS Loft,
  • Saaten – Union – Lavantus, Florian, Genius, Skagen, Franz, Torrild, Jenga, Askalon, Forum, Kredo, Mulan, Ohio, Hybery F1,
  • Saatbau Polska – Angelus o., Lukullus o,. Tacitus, Mulan,
  • Hodowla Roślin Strzelce – Bamberka, Tonacja,
  • Poznańska Hodowla Roślin Tulce – Tulecka, Legenda.

Nawożenie roślin – koniecznie jeszcze jesienią!

Pszenice wysiane w opóźnionym terminie siewu, często w okres spoczynku zimowego wchodzą w fazie szpilki, mają słaby system korzeniowy. Fosfor to pierwiastek odpowiedzialny za rozbudowę systemu korzeniowego roślin, do nawożenia warto więc wykorzystać Fosdar™ 40 superfosfat wzbogacony z wapniem.

Późno siane pszenice są bardziej narażone na czynniki pogodowe, jak mróz, wysmalający wiatr, czy występująca w okresie wczesnej wiosny susza. Dlatego już jesienią należy odpowiednio zadbać o dostępność składników pokarmowych, obok fosforu, także o potas, odpowiedzialny za gospodarkę wodną oraz magnez. Do nawożenia warto wykorzystywać nawozy wieloskładnikowe, jak: POLIFOSKA® 4, POLIFOSKA® 5, POLIFOSKA® M, POLIFOSKA® PLUS wzbogacone magnezem i siarką, Amofoska® 4-16-18, czy też Amofoska® 4-10-28, Amofoska® 4-12-20, Amofoska® 4-12-12 zwierające obok magnezu i siarki także wapń.

Powinniśmy pamiętać, że racjonalne nawożenie powinno być oparte na analizie zasobności gleby, a pierwiastki zawarte w nawozach mineralnych są optymalnie wykorzystywane przez rośliny tylko wówczas gdy zadbamy o właściwe pH gleby.

Ilość wysiewu nasion

Generalnie istnieje zasada, że im późniejszy siew, tym norma wysiewu powinna być wyższa, przy czym nie należy przesadzać. Zalecana ilość wysiewu w skrajnie opóźnionym terminie to nie więcej niż 450 ziaren/m2.

Należy pamiętać, że pszenicę zasianą w terminie opóźnionym należy wiosną jak najszybciej zasilić azotem i możliwie szybko zwalczyć w niej chwasty. Miejmy tylko nadzieje, że tegoroczna zima przyniesie śnieg, który ochroni rośliny przed mrozem i wysmalającym wiatrem, a także poprawi bilans wody w glebie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Światowe zbiory zbóż wyższe o 2%

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez USDA, światowe zbiory zbóż w sezonie bieżącym mogą się osiągnąć granicę 2,166 mld ton, a więc to zwyżka o 2% w obrębie sezonu, ale spadek o 0,4% względem rekordowego sezonu 2016/2017.

Zboża

W skupie maleje cena jęczmienia paszowego

W dniach od 10 do 16 lutego 2020 roku zaobserwowano wzrost cen większości zbóż w skupie. Jedynie cena jęczmienia paszowego.

Zboża

Słabe zapotrzebowanie to obniżka cen zbóż

Po zbiorach w 2019 r. sezonowy wzrost podaży ziarna na najważniejszych rynkach zagranicznych, przy słabym zapotrzebowaniu eksportowym, skutkował sporą obniżką cen zbóż.

Zboża

W skupie rośnie cena jęczmienia konsumpcyjnego

W dniach od 9 do 16 lutego 2020 roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień konsumpcyjny, a obniżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza, ale tańsza za to pszenica paszowa.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4273/by-chaitanya-k-4315430-1280_nmedium.jpg

Zboża w skupie drożeją

W dniach od 27 stycznia do 2 lutego 2020 roku zaobserwowano wzrost cen zbóż w skupie.

Zboża
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Nowe Miasto Nad Warta
sobota, 29 Luty 2020
4°C
1°C
min
8°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.