Content

Porady ekspertów

Zboża, Rośliny, Z kraju

Późny siew pszenicy … na co zwrócić uwagę?

Data2016-10-12 Ilość wyświetleń10655 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Odpowiednie przygotowanie pola, zbilansowane nawożenie, dobór odmiany i normy wysiewu ziarna to podstawa, jeśli chcemy osiągnąć sukces, uprawiając pszenicę po kukurydzy.
Odpowiednie przygotowanie pola, zbilansowane nawożenie, dobór odmiany i normy wysiewu ziarna to podstawa, jeśli chcemy osiągnąć sukces, uprawiając pszenicę po kukurydzy.

Siew pszenicy w opóźnionym terminie to w wielu przypadkach konieczność… Co zrobić, aby ograniczyć do minimum straty i zachować potencjał plonotwórczy rośliny?

Duże areały przeznaczone pod zasiewy jesienne, susza, która uniemożliwia odpowiednie przygotowanie stanowiska, czy też siew po przedplonach późno schodzących z pola, jak buraki cukrowe, czy kukurydza powodują, że rolnicy decydują się na siew pszenicy w terminie późnym, bądź bardzo późnym.

Późnojesienne siewy – zalecenia agrotechniczne: WYBÓR ODMIANY

Wybierając odmianę do siewu w terminie opóźnionym, warto wybierać te kreacje, które mają mniejsze wymagania, co do długości dnia świetlnego, wyższą mrozoodporność i wykazują szybkie krzewienie wiosenne. Ponadto, należy zwrócić uwagę na podatność odmiany na choroby fuzaryjne, wybierać te mniej podatne (dot. to głównie stanowisk po kukurydzy).

W tabeli 1 przedstawiono wyniki plonowania pszenicy ozimej w Głubczycach i Pągowie (woj. opolskie) zasianej po kukurydzy na ziarno, uprawianej w intensywnej technologii produkcji. Do najwyżej plonujących odmian, które brały udział w badaniach należały: : Artist, Estivus, Lavantus, KWS Ozon, Arkadia, KWS Dacanto, Belissa, Tobak oraz Janosch i Silenus.

Tabela 1. Pszenica ozima. Przedplon kukurydza na ziarno, opóźniony termin siewu. Plon ziarna przy 14% wilgotności (% wzorca) na intensywnym poziomie agrotechniki – a2. Głubczyce, Pągów.
Lata zbioru 2016, 2014-2016.

Zobacz tabelkę

Źródło: www.coboru.pl

W tabeli 2 natomiast przedstawiono odmiany, które wg katalogów hodowców i przedstawicieli poszczególnych firm hodowlanych są szczególnie polecane do siewu w drugiej połowie października i w listopadzie.

Tabela 2. Odmiany pszenicy ozimej zalecane do siewów w opóźnionym terminie.

HodowcaOdmiana
Danko Hodowla RoślinArkadia
Memory
Sailor
Desamo
Hondia
Estivus
Hodowla Roślin StrzelceBamberka
Pokusa
Markiza
Hodowla Roślin SmoliceBelissa
Poznańska Hodowla Roślin TulceGustav
Legenda
KWS ZbożaJulius
KWS Livius
KWS Dakotana
KWS Ozon
KWS Loft
KWS Dacanto
Saaten-UnionArtist
Lavantus
Torrild
Janosch
Ohio
Tobak
SyngentaZeppelin
Agil
Delawar
Saatbau PolskaTacitus
Urbanus o.

Źródło: opracowanie własne wg informacji uzyskanej od przedstawicieli regionalnych poszczególnych firm hodowlanych (kolejność firm i odmian jest przypadkowa).

NORMA WYSIEWU – należy wysiać pszenicę gęściej

Opóźniając termin siewu, norma wysiewu powinna być wyższa, gdyż pszenica wysiana późno najprawdopodobniej wytworzy mniej rozkrzewień. Zalecana ilość wysiewu mieści się pomiędzy 300, a 450 kiełkujących ziaren/m2 (mniejsza ilość ziaren na m2 dotyczy odmian bardzo dobrze krzewiących się). Normę wysiewu można ustalić zwiększając, o 10-20% ilość wysiewu, w stosunku do normy wysiewu w terminie optymalnym.

NAWOŻENIE PODSTAWOWE – koniecznie jesienią!

Decydując się na siew pszenicy w opóźnionym terminie, nie wolno zaniedbać nawożenia podstawowego. Rośliny te często przed nadejściem zimy, są mało zaawansowane w rozwoju (np. szpilkują), mają słabo rozwinięty system korzeniowy. Z tego względu koniecznie należy dostarczyć roślinom fosfor i potas, a także magnez i siarkę. Do nawożenia przedsiewnego fosforem warto wykorzystać np. Super FOS DAR 40™ - SUPERFOSFAT WZBOGACONY, zawierający w swoim składzie łatwo przyswajalny dla roślin fosfor, a także wapń. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie składników pokarmowych w nawozach wieloskładnikowych, jak POLIFOSKA® 4, POLIFOSKA® 5, POLIFOSKA® M, POLIFOSKA® PLUS wzbogaconych magnezem i siarką, Amofoska® 4-16-18, Amofoska® 4-10-28, Amofoska® 4-12-20, Amofoska® 4-12-12 zwierające obok magnezu i siarki także wapń.

Należy pamiętać, że zrównoważone i efektywne nawożenie powinno być oparte na analizie zasobności gleby w przyswajalne formy składników pokarmowych. Pierwiastki zawarte w nawozach mineralnych są optymalnie wykorzystywane przez rośliny tylko wówczas, gdy gleba ma uregulowany odczyn.

Temperatura i światło – czynniki decydujące o przyszłym plonie

Ryzyko siewów pszenicy ozimej w opóźnionym terminie jest ściśle skorelowane z przebiegiem warunków pogodowych panujących podczas jesieni. Generalnie wschody roślin i ich dalszy rozwój odbywa się przy stale skracającym się dniu oraz w warunkach niskich temperatur. Niemniej w przypadku długiej i ciepłej jesieni, podczas której temperatura powietrza utrzymuje się w zakresie 8-15°C w ciągu dnia, rośliny mają szansę na dobry rozwój. W takich warunkach w okres zimowania mogą wejść nawet w fazie 3-4 liści (początek fazy krzewienia BBCH 13-14), odpowiednio zahartowane.

Natomiast jeśli po siewie pszenicy, wystąpią niskie temperatury, a w nocy będą występowały przygruntowe przymrozki, wówczas tempo wzrostu i rozwoju roślin może być mocno zahamowane. Takie rośliny nie są anatomicznie i morfologicznie przygotowane do przetrwania zimy. W skrajnych przypadkach oraz na skutek bardzo późnych siewów (koniec listopada i późnej) wschody roślin mogą być przeciągnięte, aż do wiosny.Taka sytuacja nie sprzyja budowaniu plonu… Rośliny w okresie wydłużającego się dnia (wiosną), skracają fazę krzewienia i redukują pędy kłosonośne.

Siew pszenicy ozimej w opóźnionym terminie, zawsze wiąże się z ryzykiem związanym ze złym przezimowaniem roślin oraz obniżką plonu. Niemniej siew form ozimych pszenicy, nawet w skrajnie późnych terminach, to często lepsze rozwiązanie, niż wysiew formy jarej, która narażona jest na często występujące w Polsce wiosenne susze.

Literatura:

1.Grzebisz W. 2007. System nawożenia zbóż ozimych. Zboża wysokiej jakości. Biopaliwa. Poradnik dla producentów. Agro Serwis, Warszawa, 78-84.
2.Horosiewicz-Janka J., Korbas M. Mrówczyński M. 2013. Metodyka integrowanej ochrony pszenicy ozimej i jarej dla producentów. Poznań
3.Mrówczyński M., Wachowiak H. 2013. Zboża wysokiej jakości – wszechstronne wykorzystanie. Poradnik dla producentów. Agro Serwis, Warszawa.
4.Kościelniak W., Pyziak K. 2005. Agrotechnika pszenicy jakościowej. Wyd. OODR Łosiów.
5.Krawczyk A. Kowalski Ł. 2015. Prawidłowa agrotechnika pszenicy ozimej. Wyd. OODR Łosiów.
6.Podolska G. 2010. Wykorzystywanie wyników badań agrotechnicznych do kształtowania jakości ziarna zbóż. Wieś Jutra, 4(141) – 14-16
7.Wyniki porejestrowych doświadczeń odmianowych i rolniczych w województwie opolskim - SDOO w Głubczycach 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Pszenica konsumpcyjna drożeje o 8,3%

W dniach od 2 do 9 stycznia bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a obniżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie kukurydza i droższa pszenica paszowa.

Zboża

W krajowym skupie mniej jedynie za kukurydzę

W dniach od 3 do 9 stycznia 2022 r. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Zboża

Obniżka cen zbóż w krajowym skupie

W dniach od 27 grudnia 2021 r. do 2 stycznia 2022 r. odnotowano obniżkę cen zbóż w skupie.

Zboża

Globalne prognozy pszenicy w sezonie 2021/2022

Wzrosty produkcji w Argentynie i UE są równoważone przez zmniejszona produkcja w Brazylii i Paragwaju oraz niższe zapasy początkowe dla Rosji.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5629/oranges-1117615-1280_nmedium.jpg

Kostarykańska produkcja cytrusów wzrośnie do 300 tys. ton

Oczekuje się, że produkcja pomarańczy w Kostaryce wzrośnie do 300 tys. ton w 2022 r., co spowoduje nieco wzrost całkowitego eksportu soku pomarańczowego do 33 tys. ton.

Owoce
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Żyraków
piątek, 21 Styczeń 2022
-3°C
-4°C
min
-2°C
max
0