Porady ekspertów

Zboża, Rośliny

Praktyczne nawożenie roślin zbożowych P i K

Data21 dni temu Ilość wyświetleń1593 wyświetleń

Nawozy kompleksowe działają efektywnie
Nawozy kompleksowe działają efektywnie

Zboża w Polsce stanowią najważniejszą grupę roślin uprawnych, o czym świadczy powierzchnia uprawy, która w strukturze zasiewów stanowi około 70%. Spośród wszystkich gatunków zbóż największe znaczenie mają: pszenica, jęczmień, pszenżyto, żyto i owies. Każdy z wymienionych gatunków charakteryzuje się swoją specyfiką związaną z biologią rośliny, która decyduje o wymaganiach glebowych i zapotrzebowaniu roślin na składniki pokarmowe.

Najbardziej wymagające gatunki zbóż odnośnie siedliska i agrotechniki to przede wszystkim pszenica i jęczmień, wymagają one gleb żyznych, utrzymanych w dobrej strukturze, następnie pszenżyto, które plonuje najlepiej na glebach kompleksów pszennych i żytnich bardzo dobrych. Żyto i owies można uprawiać na glebach zaliczanych do kompleksu żytniego słabego i bardzo słabego, tolerują one odczyn kwaśny.

Znaczenie fosforu i potasu

Fosfor (P) podobnie jak i potas (K) należy do grupy makroelementów określanych jako pierwiastki niezbędne, a więc takie których działania i funkcji nie da się zastąpić poprzez inny składnik pokarmowy, a ich deficyt może wpłynąć znacznie na wielkość plonu. Wymagania pokarmowe zbóż odnośnie tych składników są duże, a ich dawki muszą uwzględniać przede wszystkim zasobność gleby oraz ilość składnika niezbędną na wytworzenie określonej jednostki plonu.

Fosfor
w roślinie wchodzi m. in. w skład kwasów nukleinowych oraz pełni kluczową rolę w reakcjach przenoszenia i akumulacji energii. Obecność fosforu w początkowej fazie rozwoju rośliny zapewnia prawidłowy rozwój korzeni, a w związku z tym odporność na suszę i niedobór składników pokarmowych w późniejszym okresie wzrostu i rozwoju. Optymalne odżywienie tym składnikiem sprzyja dobremu krzewieniu się roślin, zwiększa ilość ziaren w kłosie, stymuluje ich wypełnienie oraz skraca okres dojrzewania.

Potas jest aktywatorem około 50 enzymów, uczestniczy m. in. w transpiracji, utrzymywaniu równowagi jonowej, a także spełnia ważną rolę w wytwarzaniu przez rośliny węglowodanów, w tym głównie skrobi w ziarnie. W uprawie zbóż największe tempo pobierania potasu przypada na okres strzelania w źdźbło i utrzymuje się do fazy kłoszenia. Potas uczestniczy i jest niezastąpiony w wielu procesach życiowych. Jony potasu regulują gospodarkę wodną i transport składników mineralnych, syntezę węglowodanów, kwasów nukleinowych i białek oraz ich przemieszczanie w roślinie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

AgroFesta 2015 – Dokąd zmierza polskie rolnictwo

Czy polskie rolnictwo ma szanse stać się najnowocześniejszym w Europie?

Zboża

Dobre perspektywy dla globalnej produkcji kukurydzy w przyszłym sezonie

Jak wskazują najnowsze szacunki Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) światowe zbiory kukurydzy w sezonie 2015/16 wyniosą 989,8 mln ton i będą o 6,3 mln ton niższe niż w dobiegającym końca sezonie.

Zboża

Zbiory jabłek w UE sięgną 11,9 mln ton

Jak wynika z informacji podanych przez Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek (WAPA) tegoroczne zbiory jabłek w Unii Europejskiej zbliżą się do 12 mln ton osiągając poziom 11 893 mln ton.

Zboża

Mniejsze zbiory jabłek w UE

W ostatnich latach obserwuje się obniżkę unijnych zbiorów jabłek. Nie inaczej ma być w sezonie 2016/2017, w którym produkcja najprawdopodobniej zmniejszy się względem poprzedniego sezonu o ponad 200 tys. ton.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Wieniawa
niedziela, 26 Luty 2017
możliwy słaby deszcz
2°C
-3°C
min
7°C
max
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Nawozy azotowe

Saletrzak 27 Standard
N(CaMg) 27-(2-4)