Porady ekspertów

Zboża, Rośliny

Praktyczne nawożenie roślin zbożowych P i K

Data2017-02-05 Ilość wyświetleń2258 wyświetleń

Nawozy kompleksowe działają efektywnie
Nawozy kompleksowe działają efektywnie

Zboża w Polsce stanowią najważniejszą grupę roślin uprawnych, o czym świadczy powierzchnia uprawy, która w strukturze zasiewów stanowi około 70%. Spośród wszystkich gatunków zbóż największe znaczenie mają: pszenica, jęczmień, pszenżyto, żyto i owies. Każdy z wymienionych gatunków charakteryzuje się swoją specyfiką związaną z biologią rośliny, która decyduje o wymaganiach glebowych i zapotrzebowaniu roślin na składniki pokarmowe.

Najbardziej wymagające gatunki zbóż odnośnie siedliska i agrotechniki to przede wszystkim pszenica i jęczmień, wymagają one gleb żyznych, utrzymanych w dobrej strukturze, następnie pszenżyto, które plonuje najlepiej na glebach kompleksów pszennych i żytnich bardzo dobrych. Żyto i owies można uprawiać na glebach zaliczanych do kompleksu żytniego słabego i bardzo słabego, tolerują one odczyn kwaśny.

Znaczenie fosforu i potasu

Fosfor (P) podobnie jak i potas (K) należy do grupy makroelementów określanych jako pierwiastki niezbędne, a więc takie których działania i funkcji nie da się zastąpić poprzez inny składnik pokarmowy, a ich deficyt może wpłynąć znacznie na wielkość plonu. Wymagania pokarmowe zbóż odnośnie tych składników są duże, a ich dawki muszą uwzględniać przede wszystkim zasobność gleby oraz ilość składnika niezbędną na wytworzenie określonej jednostki plonu.

Fosfor
w roślinie wchodzi m. in. w skład kwasów nukleinowych oraz pełni kluczową rolę w reakcjach przenoszenia i akumulacji energii. Obecność fosforu w początkowej fazie rozwoju rośliny zapewnia prawidłowy rozwój korzeni, a w związku z tym odporność na suszę i niedobór składników pokarmowych w późniejszym okresie wzrostu i rozwoju. Optymalne odżywienie tym składnikiem sprzyja dobremu krzewieniu się roślin, zwiększa ilość ziaren w kłosie, stymuluje ich wypełnienie oraz skraca okres dojrzewania.

Potas jest aktywatorem około 50 enzymów, uczestniczy m. in. w transpiracji, utrzymywaniu równowagi jonowej, a także spełnia ważną rolę w wytwarzaniu przez rośliny węglowodanów, w tym głównie skrobi w ziarnie. W uprawie zbóż największe tempo pobierania potasu przypada na okres strzelania w źdźbło i utrzymuje się do fazy kłoszenia. Potas uczestniczy i jest niezastąpiony w wielu procesach życiowych. Jony potasu regulują gospodarkę wodną i transport składników mineralnych, syntezę węglowodanów, kwasów nukleinowych i białek oraz ich przemieszczanie w roślinie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Stabilny rzepak. Taniała Canola i soja

W trakcie ubiegłego tygodnia odnotowano duży spadek cen Canoli. Cały czas w trendzie spadkowym utrzymuje się soja, z kolei rzepak „dryfuje” w trendzie bocznym oscylując w granicy 380 euro/t.

Zboża

Rzepak spadł do 350 euro/t. Mocno taniała soja

Trwa przecena na terminowym rynku roślin oleistych. W ostatnim tygodniu odnotowano obniżkę kontraktów na rzepak, Canolę i soję, która straciła przeszło 10%.

Zboża

Większość zbóż drożeje, najbardziej jęczmień

W pierwszym tygodniu listopada 2016 r. odnotowano wzrost cen większości zbóż w krajowych punktach skupu. W największym stopniu podrożał jęczmień, z kolei niewielką zniżkę odnotowano w obrębie kukurydzy.

Zboża

Roczne zbiory cytryn oscylują w granicy 7 mln ton. Największym wytwórcą tych owoców jest Meksyk

Globalne zbiory cytryn w sezonie 2015/2016 szacuje się na ok. 7 mln ton. Do czołowych producentów tych cytrusów na świecie zalicza się Meksyk, Argentynę i kraje Unii Europejskiej.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Niebylec
wtorek, 28 Marzec 2017
przeważnie bezchmurnie
11°C
4°C
min
18°C
max
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Nawozy wieloskładnikowe

POLIDAP® TYTAN
NP(S) 12-40-(12)