Content
Porady ekspertów
Zboża, Z kraju, Rośliny
Problemy na plantacjach pszenicy ozimej


do ulubionych
z ulubionych

Obfite opady deszczu występujące w różnym nasileniu praktycznie od połowy września znacznie utrudniały terminowe wykonanie prac. W wielu regionach naszego kraju pszenice, a także inne zboża zostały wysiane ze znacznym opóźnieniem. Czy w takiej sytuacji możemy mówić o prawidłowym przygotowaniu roślin do spoczynku zimowego? Z pewnością nie…
Na wielu plantacjach obserwuje się różne fazy rozwojowe zbóż, a także słabo rozwiniętą część nadziemną rośliny. Późno wysiane pszenice raczej nie mają szans na rozpoczęcie krzewienia przed zimą. Na wielu plantacjach na Opolszczyźnie rośliny są obecnie w fazie 2 liści, część plantacji jest w fazie szpilki, są też takie na których rośliny jeszcze nie wzeszły.
Ochłodzenie sprzyja hartowaniu
Obecnie, przynajmniej na terenie południowo-zachodniej Polski wegetacja jeszcze nie ustała, a powolny spadek temperatur powietrza sprzyja hartowaniu roślin. Czy zapowiadane ochłodzenie to będzie już przejście roślin w spoczynek zimowy? Tego nie wiemy... Trzeba mieć jednak świadomość, że procesy rozwojowe zbóż ulegną znaczącemu spowolnieniu.
Zagrożenie...?
Rośliny w fazie 2 liści przestają odżywiać się z ziarniaka i muszą zacząć pobierać składniki pokarmowe przez korzenie zarodkowe. Co może być utrudnione w obecnych warunkach pogodowych. Kolejną rzeczą, która może wystąpić i zagrażać oziminom, to naprzemienne mrozy i dodatnia temperatura. Gleba na przemian zamarza i odmarza, co może prowadzić do oberwania korzeni przybyszowych. Takie rośliny zamierają. Z tego powodu lepiej jest gdy późno siane pszenice wchodzą w okres zimowania w fazie 1 liścia, (ponieważ mają jeszcze materiały zapasowe z ziarna), niż w fazie 2 liści.
Patrząc na obecną sytuację musimy uzbroić się w cierpliwość, licząc na to, że spadek temperatury będzie powolny, a niskim temperaturom towarzyszyć będzie śnieg, który ochroni rośliny, a producentów przed kolejnymi stratami.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Zboża

W skupie więcej za kukurydzę
W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego odnotowano nieznaczne zmiany cen zbóż w skupie.

Pszenica zyskuje na wartości
W dniach od 20 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

Maleje tempo eksportu unijnych zbóż
Pod koniec grudnia minionego roku poza Unię Europejską wywieziono 590,89 tys. ton pszenicy miękkiej, a więc mniej o 149,29 tys. ton niż tydzień wcześniej.

Tempo eksportu polskiej pszenicy przyspiesza
W pierwszym półroczu bieżącego sezonu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 90,08 tys. ton i stanowił 16,66% wysyłki unijnego zboża.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

W Rosji zostanie zebranych 1,08 mln ton owoców
Według danych w bieżącym roku zebrano w całej Rosji ponad 980 tys. ton owoców.

min
max