Content

Porady ekspertów

Zboża, Rośliny

Skrzypionki mogą powodować znaczne straty w plonach zbóż

Data2015-06-07 Ilość wyświetleń3847 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Chrząszcze skrzypionek najczęściej żerują na najmłodszych częściach roślin żywicielskich.
Chrząszcze skrzypionek najczęściej żerują na najmłodszych częściach roślin żywicielskich.

W ostatnich latach na plantacjach zbóż można zaobserwować wzmożone żerowanie skrzypionek. Wzrost liczebności tego szkodnika może powodować znaczne straty gospodarcze.

Skrzypionki - co to za owady?

Skrzypionki należą do rodziny stonkowatych. W Polsce występują dwa gatunki: skrzypionka zbożowa (Oulema melanopa L.) i skrzypionka błękitek (Oulema cyanella Voet.).

Chrząszcze skrzypionki zbożowej długości 5-6 mm, pokrywy skrzydeł z podłużnie lekko punktowanymi dołkami o barwie niebiesko-zielonej i metalicznym połyskiem. Przedplecze i odnóża pomarańczowe, głowa i stopy czarne.

Chrząszcze skrzypionki błękitek są nieco mniejsze od 4-5 mm długości, jednolicie niebieskie aż po niebiesko- zielone, przedplecze i nogi czarne. W sprzyjających warunkach atmosferycznych jedna samica może złożyć 200-300 jaj.

Młode larwy skrzypionek wyglądem przypominają małe ślimaczki, barwy brunatno- żółtej o kulistej czarnej głowie. Ciało larw pokryte jest lepkim śluzem. Larwy poruszając się po roślinach pozostawiają śluzowatą wydzielinę na powierzchni liści.

Szkody wyrządzają zarówno chrząszcze, jak również larwy

Szkodliwość skrzypionek to uszkodzenia blaszek liściowych, przede wszystkim liścia flagowego i podflagowego, mających decydujący wpływ na tworzenie plonu i suchej masy ziarna. Żerujące larwy nie przegryzają liścia na wylot, lecz wyjadają górną skórkę i tkankę miękiszową, pozostająca dolna skórka zasycha i bieleje.

Ochrona gatunków pożytecznych

Wrogowie naturalni np. biedronki, bzygowate, złotooki, mogą znacznie ograniczać liczebność szkodnika. W walce chemicznej ze szkodnikami roślin, warto stosować środki o działaniu selektywnym.

Zabiegi chemiczne należy przeprowadzić po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości. Progi ekonomicznej szkodliwości: 1-1,5 larwy na jednym źdźble: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta, 0,5-1 larwy na jednym źdźble: jęczmienia jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa.

Dostęp do informacji o środkach ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

  1. 1. Wyszukiwarka dająca możliwość łatwego uzyskania informacji o zalecanych środkach ochrony roślin w danych uprawach, na danego agrofaga: http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin
  2. 2. Etykiety stosowania śor dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra
    Rolnictwa i Rozwoju Wsi: http://www.bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Produkcja-Roslinna/Ochrona-Roslin

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Owies paszowy droższy o 8,8%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Zboża

Na krajowej giełdzie za pszenicę konsumpcyjną więcej o 7,7%

W dniach od 14 do 21 listopada br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża

Październikowe ceny zbóż

Według GUS, w październiku 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki, ale prócz kukurydzy. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Zboża

Zwyżka eksportu kukurydzy

Utrzymujące się światowe zapotrzebowanie na ziarno kukurydzy w miesiącach poprzedzających tegoroczne zbiory oraz dobre zbiory w roku minionym przyczyniły się do sporej zwyżki wolumenu wywozu tego zboża.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Nawożenie
upload/newsy/5499/celery-639899-1280_nmedium.jpg

W Chinach zbiory selera z zalanych pól dostarczają drony

Na początku października ceny warzyw w Chinach wykazywały ciągły trend wzrostowy z szybkim i znaczącym wzrostem, a powodem są przedłużające się deszcze.

Warzywa
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Jelenia Góra
czwartek, 2 Grudzień 2021
2°C
-2°C
min
6°C
max
0