Porady ekspertów

Zboża, Rośliny, Z kraju

Stan pszenicy ozimej…

Data2016-11-17 Ilość wyświetleń1393 wyświetleń

W wielu rejonach Polski rośliny zostały wysiane ze znacznym opóźnieniem i nie osiągnęły przed nastaniem spoczynku zimowego fazy krzewienia.
W wielu rejonach Polski rośliny zostały wysiane ze znacznym opóźnieniem i nie osiągnęły przed nastaniem spoczynku zimowego fazy krzewienia.


Stan pszenicy ozimej…

Po złym zimowaniu pszenic w wielu rejonach Polski i konieczności ich przesiewów wiosną br., zastanawiamy się, jak przezimują oziminy i co przyniosą kolejne miesiące? Wiele pszenic na skutek niesprzyjających warunków pogodowych zostały zasiane w opóźnionym terminie siewu.

Pogoda utrudniała prace polowe

Tegoroczna jesień, co prawda jest inna niż w ubiegłym sezonie, kiedy siew ozimin w większości regionów naszego kraju, odbywał się w przesuszoną i nadmiernie rozpyloną glebę. W bieżącym sezonie wrzesień był skrajnie suchy, co uniemożliwiało siew, natomiast w październiku i listopadzie warunki pogodowe są zgoła odmienne. To właśnie deszcze, jakie z różną intensywnością odnotywane są na terenie Polski, uniemożliwiały przebieg prac polowych. Skutek, takiego stanu rzeczy, to często opóźnienia siewu pszenicy ozimej. Dodatkowo, dość niskie temperatury powietrza, nie pozwalają młodym zasiewom „na nadrabianie zaległości we wzroście i rozwoju”.

Plantacje pszenicy są zróżnicowane we wzroście

W chwili obecnej pszenica znajduje się w różnych fazach rozwojowych, zależnie od terminu siewu. Wiele plantacji zasianych pod koniec września i na początku października jest dopiero w fazie 3 liści (BBCH 13) siane później, są jeszcze mniej zaawansowane w rozwoju.

Czy grozi nam problem z prawidłowym przezimowaniem pszenicy?

Wszystko zależy od przebiegu warunków pogodowych… i na takie pytanie nikt dziś nie potrafi odpowiedzieć. Najbardziej odporne na działanie niskich temperatur są rośliny w fazie szpilki lub co najwyżej w fazie 1–2 liści (BBCH 11–12). W tych fazach rośliny odżywiają się jeszcze zapasami z ziarniaka. Natomiast od fazy 3 liści (BBCH 13) pszenice zaczynają odżywiać się przez korzenie. W związku z tym po przekroczeniu tej fazy rośnie wrażliwość roślin na mrozy. Wrażliwość ta trwa aż do wykształcenia przez rośliny pełnego węzła krzewienia ze gromadzonymi w nim składnikami pokarmowymi i cukrami. Dopiero w tej fazie rośliny są przygotowane do właściwego zimowania.

Okrywa śnieżna chroni młode oziminy

Okrywa śnieżna, wystarczy 3-5 cm może skutecznie ochronić rośliny przed działaniem niskich temperatur i wysmalającym wiatrem. Najgorszy scenariusz to nadejście mrozów w czasie bezśnieżnej zimy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

System płatności bezpośrednich w latach 2015-2020

W dniu wczorajszym, 25 czerwca 2014 r., Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki zaprezentował propozycje systemu płatności bezpośrednich w latach 2015-2020.

Zboża

KRUS: Składki na ubezpieczenie społeczne w I kwartale 2016 r.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2016 r. została ustalona w wysokości 42,00 zł za każdą osobę podlegająca temu ubezpieczeniu. Jak przypomina Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, osoby objęte ubezpieczeniem w ograniczonym zakresie opłacają 14 zł.

Zboża

Zwyżki na giełdowym rynku oleistych

W ubiegłym tygodniu na Matif w Paryżu doszło do wzrostu kontraktów na rzepak (maj’2015), który umocnił się o 3,4% do 357,8 euro/t. Poza tym wzrostowe nastroje panowały również na CBoT w Chicago i w Winnipeg, gdzie notowania soi i Canoli zwiększyły się o 2,1% i 1,3%.

Zboża

Uwaga rolnicy prowadzący działalność ekologiczną i rolnośrodowiskową

Osoby, które w 2015 lub 2016 roku rozpoczęły realizację zobowiązania ekologicznego lub rolno-środowiskowo-klimatycznego powinny do 30 września br. dostarczyć do biur powiatowych ARiMR kopie aktualnych planów działalności ekologicznej lub rolno środowiskowej.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Strzegowo
wtorek, 28 Marzec 2017
umiarkowane zachmurzenie
10°C
6°C
min
14°C
max
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Nawozy wieloskładnikowe

Amofoska® 4-12-12
NPK 4-12-12