Content

Porady ekspertów

Zboża, Z kraju

W jakiej kondycji są zboża?

Data27 dni temu Ilość wyświetleń161 wyświetleń

Jęczmień ozimy hybrydowy w fazie krzewienia - siew 15.09 (fot. Łukasz Jemioł)
Jęczmień ozimy hybrydowy w fazie krzewienia - siew 15.09 (fot. Łukasz Jemioł)

Szacuje się, że zboża w naszym kraju w strukturze zasiewów stanowią powyżej 70% ogólnej powierzchni. Uprawy ozime są obecne niemalże w każdym gospodarstwie. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej jak wygląda stan plantacji na obecną chwilę, jakie czynniki miały wpływ na kondycję roślin oraz na jakie zagrożenia są narażone.

Korzystane warunki podczas siewu

Stan plantacji na obecną chwilę wygląda bardzo dobrze, a to wszystko za sprawą warunków pogodowych jakie panowały w trakcie przygotowania pól pod zasiewy, a także warunków panujących po siewie. Opady atmosferyczne występowały cyklicznie, co jakiś czas, także gleba była ciągle wilgotna. Występowały również dość wysokie temperatury powietrza - powyżej 15 stopni. Warunki te spowodowały bardzo szybkie i wyrównane wschody, które były widoczne już po 10 dniach. Zboża udało się wysiać w terminie tj. jęczmień do 15.09., natomiast pozostałe zboża maksymalnie do 25.09. Obecnie jęczmień i żyto znajduje się w fazie krzewienia (BBCH 22), a pszenżyto i pszenice są w fazie 3-5 liści (BBCH 16-19).

Sukcesem do prawidłowego wzrostu i rozwoju jest odpowiednia głębokość siewu oraz obsada w szt./m². Głębokość siewu w warunkach sprzyjających powinna wynosić 2-3 cm, natomiast obsada w zależności od odmiany i terminu siewu dla pszenicy ozimej, przy siewie optymalnym, wynosi 250-300 szt./m2.Zbyt głęboki siew powoduje nierównomierne wschody oraz utratę wigoru. Z kolei gęsty siew naraża rośliny na wyleganie wiosenne oraz większą presję chorób grzybowych.

Główne zagrożenia w jesiennym rozwoju zbóż

Wraz z intensywnym wzrostem zbóż rosły również chwasty głównie miotła zbożowa, którą ze względu na szkodliwość powinniśmy zwalczyć na jesieni. Z kolei duża wilgotność oraz wysokie temperatury nasilają presję chorób grzybowych tj. mączniak prawdziwy, septorioza paskowana liści pszenicy, rdza brunatna pszenicy, plamistość siatkowa jęczmienia oraz rdza jęczmienia. Dodatkowym kłopotem jest występowanie szkodników, głównie ploniarki zbożówki oraz mszycy, która jest wektorem chorób wirusowych.

 
Mszyca jest szczególnie niebezpieczna w uprawie jęczmienia, gdzie przenosi wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.
 

Ze względu na występującą w ostatnich latach długą, ciepłą jesień, również w tym roku na początek listopada zapowiadane są wysokie temperatury. Gospodarstwa decydują się na zasiewy głównie pszenicy po późno schodzących przedplonach tj. słonecznik, kukurydza na ziarno, ziemniaki czy też buraki cukrowe. Należy jednak pamiętać, aby w sytuacji opóźnionych siewów zwiększyć obsadę roślin na m² oraz wybierać odmiany dedykowane do późnego siewu.

Autor: Łukasz Jemioł (powiat: zwoleński)

Pszenica ozima - siew 25.09 (fot. Łukasz Jemioł)
Pszenica ozima - siew 25.09 (fot. Łukasz Jemioł)

Pszenżyto po kukurydzy na ziarno - siew 14.10 (fot. Łukasz Jemioł)
Pszenżyto po kukurydzy na ziarno - siew 14.10 (fot. Łukasz Jemioł)

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Owies paszowy traci na wartości 8,8%

W dniach od 13 do 20 listopada bieżącego roku zaobserwowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny, a obniżki owies paszowy. Również tańsza była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Zboża

Owies paszowy zyskuje na wartości 4,6%

W dniach od 6 do 13 listopada bieżącego roku zaobserwowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki pszenicę paszową. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza kukurydza.

Zboża

W krajowym skupie nieznacznie mniej za żyto i kukurydzę

W dniach od 7 do 13 listopada br. odnotowano zróżnicowanie cen zbóż w skupie.

Zboża

Na krajowej giełdzie spadek większości cen zbóż

W dniach od 7 do 13 listopada 2022 r. odnotowano spadek większości cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża
>>>