Content

Porady ekspertów

Zboża, Rośliny, Nawozy

Wczesnowiosenne nawożenie pszenicy. Na co zwrócić szczególną uwagę…

Data2017-03-06 Ilość wyświetleń4464 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Na słabo rozkrzewione plantacje, które muszą nadrobić zaległości z okresu jesiennego, do wczesnowiosennego nawożenia warto wybierać nawozy, które zawierają dużą pulę azotanów.
Na słabo rozkrzewione plantacje, które muszą nadrobić zaległości z okresu jesiennego, do wczesnowiosennego nawożenia warto wybierać nawozy, które zawierają dużą pulę azotanów.

Czy również w bieżącym sezonie woda będzie ograniczała nasze plony…? Jak zaplanować efektywne nawożenie? To często zadawane przez producentów rolnych pytania…., na które odpowiedzi szukano podczas zimowych szkoleń i konferencji.

Brak wody w podglebiu…

Dostępność wody związana jest ściśle z ilością i rozkładem opadów atmosferycznych, im gleba bardziej przesuszona, tym więcej opadów potrzebujemy. Akumulacja wody w glebie uzależniona jest w dużej mierze od zakresu polowej pojemności wodnej. Im gleba lżejsza, tym zakres PPW jest niższy. Niestety występujące w ostatnich latach niedobory opadów, spowodowały deficyt wody w glebie.

W sezonie 2016 rośliny w trakcie wegetacji wykorzystywały jedynie wodę z bieżących opadów, co oczywiście odbiło się negatywnie na plonowaniu roślin. Gdy brakuje wody w podglebiu, wszystko zależy od ilości opadów oraz ich rozkładu w trakcie wegetacji roślin Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w fazach krytycznych roślin. 

 
   Zakres polowej pojemności wodnej (PPW) gleb, mm, warstwa 0-100 cm.
 

Źródło: Rozporządzenie Ministra Środowiska (Dz. U. 02.241.2093 z dnia 31 grudnia 2002 r.)

Efektywność nawożenia uzależniona jest od ilości opadów

Składniki pokarmowe, które dostarczamy w nawozach mineralnych, aby mogły być dostępne dla roślin, muszą rozpuścić się i przemieścić w strefę ukorzeniania się roślin. Czyli po zastosowaniu szybko działających nawozów jak np. Saletra Amonowa 32, PULAN®, Zaksan®, nie wystarczy, że nawóz po kilku godzinach rozpuści się i nie będzie widoczny na powierzchni gleby, ale potrzebna jest woda czyli opady deszczu po wykonanym nawożeniu.

Pszenica największe ilości składników pokarmowych pobiera od fazy strzelania w źdźbło do kwitnienia, stąd nawozy muszą być zastosowane odpowiednio wcześniej, tak aby przemieściły się w zasięg systemu korzeniowego na czas największego zapotrzebowania. Nikt z nas nie wie, kiedy pojawi się deszcz…., który pozwoli składnikom pokarmowym na swobodne przemieszczenie się w głąb profilu glebowego. Z tego też względu nie należy opóźniać stosowania nawozów.

Dostępność azotu związana jest ściśle z zawartością azotu mineralnego w glebie, tj. azotu glebowego i azotu nawozowego. Analizując warunki pogodowe panujące jesienią 2016 roku, nie należy przeceniać bieżącej mineralizacji, czyli dostępności azotu glebowego. Suchy i ciepły wrzesień (wysokie temperatury powietrza oraz brak opadów) oraz mokry, ale zimny październik spowodowały, brak uaktywnienia się mikroorganizmów glebowych. Z tego względu wczesną wiosną nie należy liczyć na duże ilości azotu pochodzącego z zasobów organicznych. Azot ten będzie dostępny najprawdopodobniej dopiero w czerwcu i lipcu, gdy zrobi się ciepło, czyli optymalnie dla kukurydzy i buraków, niemniej dla ozimin zbyt późno
(Tabela 1).

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Globalne prognozy pszenicy w sezonie 2021/2022

Wzrosty produkcji w Argentynie i UE są równoważone przez zmniejszona produkcja w Brazylii i Paragwaju oraz niższe zapasy początkowe dla Rosji.

Zboża

Pszenica konsumpcyjna drożeje o 8,3%

W dniach od 2 do 9 stycznia bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a obniżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie kukurydza i droższa pszenica paszowa.

Zboża

W krajowym skupie mniej jedynie za kukurydzę

W dniach od 3 do 9 stycznia 2022 r. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Zboża

Obniżka cen zbóż w krajowym skupie

W dniach od 27 grudnia 2021 r. do 2 stycznia 2022 r. odnotowano obniżkę cen zbóż w skupie.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5655/apricot-6868004-1280_nmedium.jpg

Eksport suszonych owoców z Turcji wzrósł o 10,3%

Eksport suszonych owoców z Turcji w ciągu 11 miesięcy wzrósł o 10,3% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - do 1,404 mld USD.

Owoce
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Niemce
czwartek, 20 Styczeń 2022
-1°C
-3°C
min
2°C
max
0