Content

Porady ekspertów

Zboża, Rośliny, Z kraju

Wiosna na polach – czy mamy się czego obawiać?

Data2017-02-20 Ilość wyświetleń3473 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Obserwacje polowe, zwłaszcza te przeprowadzone bardzo wcześnie, często budzą niepokój, lecz nie zawsze oznaczają konieczność likwidacji plantacji.
Obserwacje polowe, zwłaszcza te przeprowadzone bardzo wcześnie, często budzą niepokój, lecz nie zawsze oznaczają konieczność likwidacji plantacji.

Zmienne warunki pogodowe powodują, że dla producenta rolnego, każdy rok jest inny. Przed nami wiosna, nowe wyzwania i doświadczenia. Odwilż, jaka obecnie „zagościła" na naszych polach, powoduje, że zastanawiamy się, co dalej….???

Wraz z odwilżą coraz bardziej niepokoimy się o stan zasiewów zbóż ozimych. Stan roślin po ustąpieniu mrozów, pokazuje, że ich kondycja jest bardzo różna… Na wielu polach podczas dużych spadków temperatur, brak było okrywy śnieżnej. W chwili obecnej o kondycję tych plantacji boimy się najbardziej…

Przesiewanie ozimin to ostateczność! Zanim podejmiemy taką decyzją koniecznie należy przeprowadzić wnikliwą analizę sytuacji na polu. Jeśli nasza plantacja budzi zastrzeżenia i nie wiemy co robić, warto wykonać test przezimowania.

W tym celu należy:

  • z kilku miejsc na plantacji pobrać losowo rośliny (rośliny wykopujemy wraz z bryłą ziemi). Powinniśmy zadbać, aby rośliny były nieuszkodzone,
  • pobrane rośliny należy oczyścić z gleby, najlepiej wymyć wodą,
  • z pobranych roślin należy odciąć liście (nożem, nożyczkami) na ok. 3-4 cm nad węzłem krzewienia.

Tak przygotowane rośliny układamy np. na ligninie i zwilżamy (dość intensywnie) wodą. Następnie ligniną owijamy rośliny i ponownie zwilżamy. Preparaty umieszczamy w ciepłym pomieszczeniu, ok. 22°C.
Po 12 godzinach przeprowadzamy obserwację roślin. Przyrosty na korzeniach 4-5 mm świadczą o bardzo dobrym przezimowaniu roślin.


Gwałtowne skoki temperatur mogą powodować wysadzanie roślin

Wysadzanie, to inaczej wypieranie roślin z gleby. Jest szczególnie niebezpieczne na glebach z dużą ilością próchnicy, które mają zdolność do magazynowania dużej ilości wody. Zachodzi wówczas, gdy w dzień mamy temperatury dodatnie, a nocą temperatura spada poniżej zera i gleba zamarza. Częste zamarzanie i rozmarzanie gleby powoduje, zmianę jej objętości, a to z kolei wpływa negatywnie na rośliny (uszkodzenie i rozrywanie systemu korzeniowego). Rośliny nie mają jak trzymać się podłoża i są wypierane na powierzchnię. Im gwałtowniejsze są zmiany temperatur, tym większe szkody mogą być szkody na plantacji.

Zima jeszcze się nie skończyła
… i z tym należy się liczyć. Nie możemy jeszcze jednoznacznie określić czy oziminy przetrwały, czy też nie. W naszych warunkach klimatycznych to właśnie przedwiośnie często powoduje znaczne szkody w zasiewach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

W krajowym skupie mniej jedynie za kukurydzę

W dniach od 3 do 9 stycznia 2022 r. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Zboża

Pszenica konsumpcyjna drożeje o 8,3%

W dniach od 2 do 9 stycznia bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a obniżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie kukurydza i droższa pszenica paszowa.

Zboża

Globalne prognozy pszenicy w sezonie 2021/2022

Wzrosty produkcji w Argentynie i UE są równoważone przez zmniejszona produkcja w Brazylii i Paragwaju oraz niższe zapasy początkowe dla Rosji.

Zboża

Obniżka cen zbóż w krajowym skupie

W dniach od 27 grudnia 2021 r. do 2 stycznia 2022 r. odnotowano obniżkę cen zbóż w skupie.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5652/grapes-3555214-1280_nmedium.jpg

Światowa produkcja winogron stołowych wzrośnie o 1,1 mln ton

Światowa produkcja winogron stołowych w sezonie 2021/22. wzrośnie o 1,1 mln ton do 25,6 mln ton dzięki uprawom w Chinach, przy czym eksport wyniesie 3,7 mln ton ze względu na wznowienie dostaw z Chile po ulewnych deszczach w sezonie 2020/21.

Owoce
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Włoszczowa
czwartek, 20 Styczeń 2022
-1°C
-3°C
min
2°C
max
0