Content

Porady ekspertów

Zboża, Rośliny, Z kraju

Zanim posiejesz jęczmień ozimy

Data2016-07-18 Ilość wyświetleń5385 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Jesienna agrotechnika jęczmienia wpływa na plon i jego wartość technologiczną.
Jesienna agrotechnika jęczmienia wpływa na plon i jego wartość technologiczną.


Jesienna agrotechnika

Jęczmień ozimy to bardzo wartościowe, a zarazem wymagające zboże. Duży potencjał plonotwórczy, wartościowa pasza dla zwierząt, dobre wykorzystanie wody zgromadzonej po zimie, wyższe plony w porównaniu do formy jarej, to ogromne zalety tego gatunku.

Wczesne dojrzewanie i zbiór pozwala na odpowiednie przygotowanie gleby pod siew rośliny następczej, np. rzepaku ozimego, lub też uprawę międzyplonu ścierniskowego, a także pozwala na lepszą organizację pracy w gospodarstwie.

Jęczmień ozimy najszybciej ze wszystkich zbóż, wznawia wegetację wiosenną. Niski współczynnik transpiracji oraz dobre wykorzystanie zapasu wilgoci po zimie sprawia, że gatunek ten jest najmniej ze zbóż wrażliwy na wiosenne susze.

Niestety obok ogromnych zalet gatunek ten posiada również wady. Największą spośród wszystkich zbóż wrażliwość na:

  • zakwaszenie gleby,
  • niedobór magnezu,
  • niską kulturę gleby,
  • niskie temperatury (zimotrwałość).

Właściwy dobór stanowiska

Dobre stanowisko pod jęczmień ozimy jest jednym z podstawowych warunków dobrego plonowania tej rośliny. Gatunek ten najlepiej sprawdza się na stanowiskach średnio zwięzłych (klasa gleby IIIb – IVb), zasobnych w składniki pokarmowe oraz magnez, o uregulowanym odczynie i odpowiednich stosunkach powietrzno-wodnych. Jęczmienia nie należy uprawiać na: glebach lekkich, zwięzłych, zlewnych, zakwaszonych.

 
Nie należy uprawiać jęczmienia po sobie, lub po jęczmieniu jarym
 

W zależności od tego, jakie rośliny poprzedzały uprawę jęczmienia ozimego, można spodziewać się ich następczego wpływu. Do najlepszych przedplonów jęczmienia zaliczany jest groch oraz inne bobowate (i ich mieszanki), rzepak ozimy, wczesne ziemniaki. Niestety w praktyce jęczmień uprawiany jest najczęściej po pszenicy i pszenżycie. Nie należy uprawiać jęczmienia po sobie, lub po jęczmieniu jarym, ponieważ takie działanie powoduje nagromadzenie patogenów atakujących podstawę źdźbła. 

 

Jęczmień wymaga gleb dobrze napowietrzonych, pulchnych i nieprzesuszonych. Siew w dobrze przygotowaną i odleżałą glebę to szybkie i wyrównane wschody roślin. Po zbiorze przedplonu należy wykona (jak najszybciej) zespół uprawek pożniwnych (gruberowanie, talerzowanie, podorywka), które mają na celu zatrzymać wodę w glebie.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Na krajowej giełdzie cena kukurydzy maleje

W dniach od 3 do 9 stycznia br. odnotowano stabilizację większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena kukurydzy zmalała.

Zboża

Ceny zbóż w grudniu 2021

Według GUS, w grudniu 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Zboża

Niższe zużycie pszenicy na świecie

Globalna konsumpcja w sezonie 2021/22 została zrewidowana w dół o 1,9 mln ton do 787,5 mln ton w oparciu o korekty w dół zarówno dla zastosowań spożywczych, nasiennych i przemysłowych o 171 tys. ton do 626,1 mln ton, jak i pasz o 1 mln ton do 159,6 mln ton.

Zboża

W krajowym skupie zróżnicowany stosunek cen zbóż

W dniach od 10 do 16 stycznia 2022 r. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż w skupie.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5641/ch-1981338-1280_1_nmedium.jpg

Zwyżka światowej produkcji ryżu o 3,6 mln ton

Światowa produkcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordową wartość 510,8 mln ton, co oznacza spadek o 0,9 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale to więcej o 3,6 mln ton niż rok wcześniej.

Rośliny
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Kruszwica
piątek, 28 Styczeń 2022
1°C
-1°C
min
4°C
max
0