Content
Porady ekspertów
Rośliny, Rośliny oleiste, Ze świata
Pierwsza dawka azotu w rzepaku – regeneracja roślin po zimie. Jak postępować w świetle zmienionych przepisów prawa?


do ulubionych
z ulubionych

Przed nami czas aplikacji pierwszej dawki azotu. W bieżącym sezonie nawozy zawierające azot można stosować dopiero po 1 marca. Jak zaplanować nawożenie i w jaki sposób postępować? Oto kilka wskazówek.
Zmiany w przepisach prawa – nawóz zawierający azot możemy stosować dopiero po 1 marca
Dotychczas stosując wczesnowiosenną dawkę azotu, staraliśmy się działać w taki sposób, aby to składnik pokarmowy czekał na rośliny, a nie odwrotnie. W tym roku nieco inaczej wygląda sprawa nawożenia i stosowania pierwszej dawki, ponieważ zgodnie z prawem nawozy zawierające w swoim składzie azot można stosować dopiero od pierwszego marca. Sytuacja ta jest dość kłopotliwa, zwłaszcza dla gospodarstw z południowo-zachodniej i zachodniej Polski, gdzie wiosna na ogół przychodzi szybciej w porównaniu np. ze wschodem naszego kraju. Niemniej wszyscy musimy respektować obowiązujące prawo.
Trudna sytuacja na wielu polach
Sytuacja pogodowa powoduje, że plantatorzy zastanawiają się co robić. Praktycznie od ponad tygodnia wyraźnie się ociepliło. Obecnie mamy lekkie załamanie pogody, niemniej na początku przyszłego tygodnia znów ma się ocieplić. Wobec powyższego rolnicy z trwogą patrzą na swoje oziminy, ponieważ wegetacja np. na południowym-zachodzie kraju już ruszyła. Rośliny na wielu plantacjach wykazują oznaki „głodu azotowego” i wymagają szybkiej interwencji. Do tego nie zostały uzupełnione w trakcie zimy zapasy wody w glebie, tak m.in. wygląda sytuacja na Opolszczyźnie. Rolnicy zastanawiają się, jak w takim przypadku racjonalnie stosować azot, aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny, a także nie wpływać negatywnie na stan środowiska naturalnego.
Jak planować nawożenie? I dawka - azot w parze z siarką
Oczywiście wszystko zależy od kondycji plantacji, m.in. od stopnia rozwoju roślin przed zimą, stanu roślin po zimie oraz zawartości azotu w glebie. W przypadku nawożenia rzepaku ozimego zwłaszcza, gdy nawozy stosujemy w opóźnionym terminie, w pierwszej dawce koniecznie należy zastosować więcej formy azotanowej, a mniej wolnodziałającej formy amidowej.
W praktyce warto stosować siarkę łącznie z azotem, wykorzystując nawozy azotowe wzbogacone w bardzo dobrze rozpuszczalną i przyswajalną siarkę (siarczanową). Dobrym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie takich nawozów jak: Saletrosan® 26, szczególnie polecany do nawożenia rzepaku ozimego, Saletrosan® 30, RSM®S. Nawozy te zawierają także szybkodziałający azot azotanowy.
Jeśli natomiast w gospodarstwie zastosowano już siarkę w innym nawozie, np. łącznie z magnezem, w nawozie nie zawierającym azotu (prawo nie zabrania stosowania takich nawozów np. w lutym o ile gleba nie jest zamarznięta, zalana lub pokryta śniegiem), wówczas warto wykorzystać nawozy saletrzano-amonowe jak np. Zaksan®, Saletra Amonowa 32, PULAN®, a także nawozy typu Salmag® i Saletrzak. Nawozy te w równych częściach zawierają azotanową i amonową formę azotu. Stąd też rośliny będą mogły szybko skorzystać z azotu, który zawarty jest w nawozie.
II dawka azotu w rzepaku – nie należy zwlekać
Cała planowana dawka azotu powinna być zastosowana na około 4 tygodnie przed kwitnieniem rzepaku. Takie działanie pozwala na efektywne wykorzystanie pierwiastka przez rośliny. Z tego względu wybierając nawóz należy uwzględniać formę azotu w nim zawartą, a także przewidywane opady. Zastosowany w nawozach azot, aby mógł zostać pobrany przez rośliny, najpierw musi się rozpuścić, a następnie przemieścić do strefy ukorzeniania roślin. Do tego potrzebna jest woda (opad kilkanaście, a najlepiej kilkadziesiąt mm). Niestety jak pokazują ostatnie lata wody w glebie brakuje, a opady deszczu często nie występują nawet przez okres 3 tygodni i dłużej. Stosując np. w II dawce nawozy saletrzano-amonowe, możemy je wysiać nieco później, niż np. gdy planowana II dawka azotu ma być zastosowana w moczniku (Mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®), który zawiera wolno działającą formę amidową. Mocznik należy wysiać odpowiednio wcześniej, nawet tuż po zastosowaniu I dawki azotu (dzień po dniu). Azot zawarty w moczniku (aby rośliny mogły go pobrać) musi ulec w glebie pewnym przemianom. Do tego potrzebny jest czas.
RSM na I i II dawkę
Do wczesnowiosennej aplikacji godną polecenia formą stosowania azotu jest RSM ®. Nawozy te zawierają wszystkie dostępne formy azotu (azotanową, amonową, amidową) przez co wykazuje szybkie i długotrwałe działanie. Płynna forma nawozu przyśpiesza przyswajanie azotu przez rośliny oraz pozwala na jej równomierne rozprowadzanie.
Na polach jest sucho, a także brakuje deszczu. Jak w takiej sytuacji sobie poradzić?
Rozwiązaniem może być dolistne stosowanie azotu. Taka aplikacja, oczywiście nie należy pomijać doglebowego stosowani pierwiastka, jest polecana przez dr Witolda Szczepaniaka z UP Poznań. Gdy wegetacja już ruszyła, warto zabieg dolistny azotem stosować łącznie z pierwszymi zabiegami wykonywanymi na plantacji, np. podczas stosowania fungicydów lub insektycydów. Do zabiegów należy wykorzystywać wodny roztwór mocznika, zgodnie z tabelą 1, stosując Mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®.
Termin zabiegu lub faza rozwojowa | Mocznik % | Siedmiowodny siarczan magnezu | Nawóz z mikroskładnikami |
---|---|---|---|
rozpoczęcie wegetacji wiosennej | 12 | 5 | tak |
wysokość roślin 10-15 cm | 12 | 5 | - |
faza zielonego zwartego pąka | 12 | - | tak |
Źródło: Szczepaniak W. – wykład podczas konferencji „Nowe wyzwania w uprawie rzepaku” Łosiów; 21.02.2019r.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Ze świata

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Zbiory soi w Brazylii są opóźnione
Zbiór uprawy soi w Brazylii w sezonie 2020/2021 jest obecnie w toku, ale głównie z powodu późnego sadzenia postęp jest opóźniony w stosunku do zwykłego harmonogramu.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Prawie 30% polskiego importu towarów z Ukrainy to produkty rolne
W 2020 roku Polska znalazła się w TOP-3 największych partnerów handlowych Ukrainy, ale bez Rosji. Całkowity handel między Ukrainą a Polską w ubiegłym roku wyniósł 7,36 mld USD, czyli to mniej o 0,58% w skali roku.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Żyto paszowe drożeje o 5,9%
W dniach od 31 stycznia do 7 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto paszowe, a spadki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

min
max