Content

Porady ekspertów

Rośliny, Rośliny oleiste, Ze świata

Pierwsza dawka azotu w rzepaku – regeneracja roślin po zimie. Jak postępować w świetle zmienionych przepisów prawa?

Data2019-02-24 Ilość wyświetleń2878 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Nawozy azotowe w bieżącym sezonie można stosować dopiero od 1 marca.
Nawozy azotowe w bieżącym sezonie można stosować dopiero od 1 marca.

Przed nami czas aplikacji pierwszej dawki azotu. W bieżącym sezonie nawozy zawierające azot można stosować dopiero po 1 marca. Jak zaplanować nawożenie i w jaki sposób postępować? Oto kilka wskazówek.

Zmiany w przepisach prawa – nawóz zawierający azot możemy stosować dopiero po 1 marca

Dotychczas stosując wczesnowiosenną dawkę azotu, staraliśmy się działać w taki sposób, aby to składnik pokarmowy czekał na rośliny, a nie odwrotnie. W tym roku nieco inaczej wygląda sprawa nawożenia i stosowania pierwszej dawki, ponieważ zgodnie z prawem nawozy zawierające w swoim składzie azot można stosować dopiero od pierwszego marca. Sytuacja ta jest dość kłopotliwa, zwłaszcza dla gospodarstw z południowo-zachodniej i zachodniej Polski, gdzie wiosna na ogół przychodzi szybciej w porównaniu np. ze wschodem naszego kraju. Niemniej wszyscy musimy respektować obowiązujące prawo.

Trudna sytuacja na wielu polach

Sytuacja pogodowa powoduje, że plantatorzy zastanawiają się co robić. Praktycznie od ponad tygodnia wyraźnie się ociepliło. Obecnie mamy lekkie załamanie pogody, niemniej na początku przyszłego tygodnia znów ma się ocieplić. Wobec powyższego rolnicy z trwogą patrzą na swoje oziminy, ponieważ wegetacja np. na południowym-zachodzie kraju już ruszyła. Rośliny na wielu plantacjach wykazują oznaki „głodu azotowego” i wymagają szybkiej interwencji. Do tego nie zostały uzupełnione w trakcie zimy zapasy wody w glebie, tak m.in. wygląda sytuacja na Opolszczyźnie. Rolnicy zastanawiają się, jak w takim przypadku racjonalnie stosować azot, aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny, a także nie wpływać negatywnie na stan środowiska naturalnego.

Jak planować nawożenie? I dawka - azot w parze z siarką

Oczywiście wszystko zależy od kondycji plantacji, m.in. od stopnia rozwoju roślin przed zimą, stanu roślin po zimie oraz zawartości azotu w glebie. W przypadku nawożenia rzepaku ozimego zwłaszcza, gdy nawozy stosujemy w opóźnionym terminie, w pierwszej dawce koniecznie należy zastosować więcej formy azotanowej, a mniej wolnodziałającej formy amidowej.

 
Siarka jest pobierana z gleby w formie SO42-. Z tego względu do wczesnowiosennej aplikacji wybierajmy nawozy zawierające w swoim składzie łatwo rozpuszczalną i przyswajalną przez rośliny siarkę siarczanową.
 
Azot będzie dobrze wykorzystany tylko wówczas, gdy rośliny odpowiednio zaopatrzone zostaną w składniki drugoplanowe, w tym siarkę. Z tego względu pierwiastek ten powinien być dostarczony już we wczesnowiosennym nawożeniu. Takie działanie wspomaga pobranie i efektywność azotu z gleby, wpływa na szereg procesów biochemicznych zachodzących w roślinie oraz zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki. Jest to szczególnie ważne po zimie, ponieważ siarka nie akumuluje się w glebie i łatwo ulega wymyciu.

W praktyce warto stosować siarkę łącznie z azotem, wykorzystując nawozy azotowe wzbogacone w bardzo dobrze rozpuszczalną i przyswajalną siarkę (siarczanową). Dobrym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie takich nawozów jak: Saletrosan® 26, szczególnie polecany do nawożenia rzepaku ozimego, Saletrosan® 30, RSM®S. Nawozy te zawierają także szybkodziałający azot azotanowy.

Jeśli natomiast w gospodarstwie zastosowano już siarkę w innym nawozie, np. łącznie z magnezem, w nawozie nie zawierającym azotu (prawo nie zabrania stosowania takich nawozów np. w lutym o ile gleba nie jest zamarznięta, zalana lub pokryta śniegiem), wówczas warto wykorzystać nawozy saletrzano-amonowe jak np. Zaksan®, Saletra Amonowa 32, PULAN®, a także nawozy typu Salmag® i Saletrzak. Nawozy te w równych częściach zawierają azotanową i amonową formę azotu. Stąd też rośliny będą mogły szybko skorzystać z azotu, który zawarty jest w nawozie.

II dawka azotu w rzepaku – nie należy zwlekać

Cała planowana dawka azotu powinna być zastosowana na około 4 tygodnie przed kwitnieniem rzepaku. Takie działanie pozwala na efektywne wykorzystanie pierwiastka przez rośliny. Z tego względu wybierając nawóz należy uwzględniać formę azotu w nim zawartą, a także przewidywane opady. Zastosowany w nawozach azot, aby mógł zostać pobrany przez rośliny, najpierw musi się rozpuścić, a następnie przemieścić do strefy ukorzeniania roślin. Do tego potrzebna jest woda (opad kilkanaście, a najlepiej kilkadziesiąt mm). Niestety jak pokazują ostatnie lata wody w glebie brakuje, a opady deszczu często nie występują nawet przez okres 3 tygodni i dłużej. Stosując np. w II dawce nawozy saletrzano-amonowe, możemy je wysiać nieco później, niż np. gdy planowana II dawka azotu ma być zastosowana w moczniku (Mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®), który zawiera wolno działającą formę amidową. Mocznik należy wysiać odpowiednio wcześniej, nawet tuż po zastosowaniu I dawki azotu (dzień po dniu). Azot zawarty w moczniku (aby rośliny mogły go pobrać) musi ulec w glebie pewnym przemianom. Do tego potrzebny jest czas.

RSM na I i II dawkę

Do wczesnowiosennej aplikacji godną polecenia formą stosowania azotu jest RSM ®. Nawozy te zawierają wszystkie dostępne formy azotu (azotanową, amonową, amidową) przez co wykazuje szybkie i długotrwałe działanie. Płynna forma nawozu przyśpiesza przyswajanie azotu przez rośliny oraz pozwala na jej równomierne rozprowadzanie.

Na polach jest sucho, a także brakuje deszczu. Jak w takiej sytuacji sobie poradzić?

Rozwiązaniem może być dolistne stosowanie azotu. Taka aplikacja, oczywiście nie należy pomijać doglebowego stosowani pierwiastka, jest polecana przez dr Witolda Szczepaniaka z UP Poznań. Gdy wegetacja już ruszyła, warto zabieg dolistny azotem stosować łącznie z pierwszymi zabiegami wykonywanymi na plantacji, np. podczas stosowania fungicydów lub insektycydów. Do zabiegów należy wykorzystywać wodny roztwór mocznika, zgodnie z tabelą 1, stosując Mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®.

 
Zakaz stosowania nawozów azotowych przed 1 marca dotyczy zarówno nawozów stosowanych doglebowo, jak również dolistnie.
 
Tab.1. Optymalne stężenia wodnego roztworu mocznika w dokarmianiu dolistnym rzepaku ozimego.
Termin zabiegu lub faza rozwojowaMocznik %Siedmiowodny siarczan magnezuNawóz z mikroskładnikami
rozpoczęcie wegetacji wiosennej125tak
wysokość roślin 10-15 cm125-
faza zielonego zwartego pąka12-tak

Źródło: Szczepaniak W. – wykład podczas konferencji „Nowe wyzwania w uprawie rzepaku” Łosiów; 21.02.2019r.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Ze świata

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Ze świata

Eksport cytryn z Uzbekistanu spadł o 37%

W okresie styczeń-październik 2021 r. wielkość eksportu cytryn z Uzbekistanu w ujęciu ilości zmniejszyła się o 37% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r., ale okazał się o prawie 6% wyższy niż w tym samym okresie w 2019 r.

Ze świata

Ukraina po raz pierwszy importuje ogórki szklarniowe z Rosji

Ukraina po raz pierwszy zaczęła importować świeże ogórki z kraju, który był głównym rynkiem zbytu ukraińskich ogórków szklarniowych – Rosji.

Ze świata

Uzbekistan sprowadził rekordową ilość bananów

W okresie styczeń-październik 2021 r. Uzbekistan sprowadził 2,3 razy więcej bananów w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r.

Ze świata

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5571/grapefruit-258872-1280_nmedium.jpg

Eksport południowoafrykańskich grejpfrutów rośnie o 16%

Według Stowarzyszenia Producentów Cytrusów Republiki Południowej Afryki (CGA), południowoafrykański eksport grejpfrutów w 2021 r. wyniósł 270,3 tys. ton, czyli o 16% więcej niż w 2020 r.

Owoce
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Kazimierza Wielka
poniedziałek, 29 Listopad 2021
1°C
0°C
min
2°C
max
0