Content
Breadcrumbs
Strona główna > Wiedza > Zapytaj eksperta >doradca nawozy.eu
Zapytaj eksperta
Poznaj naszych ekspertów i zadaj im pytanie
Maincontent


doradca nawozy.eu
MOGĘ CI W CZYMŚ POMÓC?
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Udostępnij



Porady eksperta:


Jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy? Mamy dobry sposób!
Rzepaki ozime głodują! Rośliny na wielu polach są wybarwione na czerwono oraz fioletowo. Wszystko to za sprawą braku dostępnego azotu w pobliżu systemu korzeniowego. Sprawdź, jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy!

Nawożenie azotem a zakwaszenie gleb – kompromis jedynym rozwiązaniem
Gleba należy do jednych z najważniejszych, zasobów naturalnych. Z tego względu powinna być odpowiednio użytkowana.

Wiosenne nawożenie azotem
Wiosną, rośliny wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.


Nawozy z siarką – odpowiedź na jej deficyt w glebie
Wszystkie rośliny, a w szczególności te uprawiane na skalę przemysłowa, do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebują kompleksowego żywienia.


Poprawki herbicydowe z zbożach
W tym sezonie zboża ozime nie do końca weszły w stan spoczynku zimowego. Często określa się, że podczas tegorocznej zimy mieliśmy do czynienia z „pełzającą wegetacją”.


Dostarcz zbożom ozimym oraz jarym pewną dawkę azotu i siarki!
Niebawem rolnicy wjadą w pole z azotem. Na pierwszy ogień pójdą zboża ozime, następnie będą przygotowywane stanowiska pod zboża jare. Sprawdź już dziś, jaka powinna być pierwsza dawka azotu na zboża oraz jaki nawóz zapewni im dobry start!


Aplikacja SatAgro – satelitarny monitoring pól uprawnych i wsparcie rolnictwa precyzyjnego
Aplikacja SatAgro umożliwia wykorzystanie automatycznie przetwarzanych danych satelitarnych w monitoringu pól uprawnych.


Mniej znaczy więcej – Mięta pieprzowa
Mięta jest jedną z najbardziej znanych przypraw, jako dodatek do sosów, farszów, sałatek.


Kukurydza - o czym pamiętać przy nawożeniu
Kukurydza bardzo dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe zawarte w nawozach naturalnych. Często jest to niewystarczające i konieczne jest uzupełnienie podstawowych pierwiastków poprzez dostarczenie ich w postaci nawozów mineralnych.


Mniej znaczy więcej – Biedrzeniec Anyż
Biedrzeniec anyż jest znany ze względu na swoje właściwości lecznicze.


Dobrze dobierz dawki
Azot jest najważniejszym składnikiem pokarmowym, od którego zależy nie tylko wielkość plonu, ale także jego jakość.


Nawożenie zbóż jarych i trwałych użytków zielonych azotem
Zwiększający się ciągle poziom intensywności uprawy zbóż prowadzi do stabilizacji lub przyrostów uzyskiwanych plonów, a także polepszenia ich wskaźników jakościowych.


Dyrektywa Azotanowa – inne spojrzenie
W dniu 15 lutego 2018 roku ogłoszona została decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej (przegłosowana 20 grudnia 2017) przyznająca na kolejne 4 lata odstępstwo Irlandii zgodnie z dyrektywą Rady 91/676/EWG dotyczącą ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego.


Mniej znaczy więcej - Bazylia
Bazylia (Ocinum basilicum L.) należy do rodziny Wargowe. Jest to roślina jednoroczna osiągająca wysokość ok.45 centymetrów. Łodyga jest wzniesiona, rozgałęziona.


Siarka w rzepaku – uzupełnij ten ważny składnik na starcie!
Siarka w rzepaku odpowiada za gospodarkę azotową, dlatego jej niedobór lub zbyt późna aplikacja prowadzi do słabszego wykorzystania tego pierwiastka. Sprawdź, jak uzupełnić niedobór tego ważnego składnika na wiosnę!


Oziminy na start! Sprawdź, jaki nawóz będzie najlepszy!
Nawożenie siarką jest często pomijane w przypadku zbóż, gdyż mają one jedne z najmniejszych wymagań w stosunku do tego pierwiastka


Siarka – ważny składnik plonotwórczy
Zbilansowane nawożenie warunkujące uzyskanie wysokich i wartościowych plonów roślin uprawnych, wymaga uwzględnienia obok NPK, także siarki.


OWOCE DLA SMAKOSZY - ognik szkarłatny
Ognik szkarłatny rośnie intensywnie na stanowiskach słonecznych. Do uprawy wskazane są miejsca osłonięte od mroźnych wiatrów.


Mniej znaczy więcej - Żurawina
Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.


Mniej znaczy więcej – Drzewka Bożonarodzeniowe
Sadzenie drzewek wykonuje się wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia.


Mniej znaczy więcej – Cykoria sałatowa
Polska jest krajem gdzie panujące warunki klimatyczne są odpowiednie do uprawy cykorii. Roślina dobrze znosi niskie temperatury. Gleby próchniczne idealnie nadają się do uprawy cykorii.


Mniej znaczy więcej – Słonecznik
Słonecznik nie jest rośliną rodzimą. Ojczyzną słonecznika jest Ameryka Północna, z czasem zaczęto ją uprawiać w Europie, w tym również w Polsce.


Mniej znaczy więcej - Kalarepa
Kalarepa jest rośliną dwuletnią. Posiada słabo rozwinięty system korzeniowy. W pierwszym roku tworzy zgrubienie które jest częścią jadalną. W drugim roku po zimie wytwarza pęd kwiatostanowy, zakwita i owocuje.


Mniej znaczy więcej – Aronia
Aronia jest stosunkowo łatwa do uprawy i nie wymaga intensywnego nawożenia. Jedyne co wymaga to miejsca nasłonecznione i wówczas najlepiej owocuje.


Mniej znaczy więcej – Groch
Groch jest rośliną klimatu chłodniejszego. Najlepiej rozwija się wczesną wiosną gdy jest chłodnej i wilgotnej.


Mniej znaczy więcej – Jarmuż
Jarmuż jest to bardzo cenne warzywo, posiadające dużo wartości odżywczych i małą ilość kalorii.


Mniej znaczy więcej – Fenkuł
Koper włoski jest rośliną dwuletnią w naszych warunkach klimatycznych, rzadziej trzyletnią.


Mniej znaczy więcej – Kapusta brukselska
Kapusta brukselska jest najbardziej z kapustnych wytrzymała na niskie temperatury.


Mniej znaczy więcej – Chrzan
Chrzan dobrze rośnie i plonuje w klimacie naszego kraju. Na zimę nie wymaga okrycia.


Mniej znaczy więcej - Szparag
Szparag jest rośliną wieloletnią, zielną. Karpę czyli część podziemną stanowi krótkie, rozgałęzione i zdrewniałe kłącze.


Mniej znaczy więcej - Facelia
Facelia błękitna to jedna z najbardziej cenionych roślin miododajnych.


Mniej znaczy wiecej - Rabarbar
Rabarbar, pospolita nazwa rzewień to bylina o bardzo silnie rozwiniętym systemie korzeniowym.


Mniej znaczy więcej – Seler korzeniowy
Seler korzeniowy (Apium graveolens L. var. rapaceum) jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku uprawy seler wytwarza rozetę gładkich, błyszczących liści oraz kulisty korzeń spichrzowy.


Mniej znaczy więcej - Dynia
Dynia olbrzymia - jest to roślina roczna, jednopienna, o łodygach płożących się i osiągających do 5 m długości, w przekroju okrągłych.


Jabłkowy zawrót głowy
Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.


Mniej znaczy więcej - Topinambur
Topinambur - nazywany jest również słonecznikiem bulwiastym, gruszką ziemną, karczochem jerozolimskim i cytrusem północy.


Mniej znaczy więcej - Ostropest plamisty
Ostropest plamisty (Sylibum marianum) jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych. Wyglądem bardzo przypomina oset. W Polsce uważany jest za roślinę zielarską, jego uprawa nie jest skomplikowana, a roślina nie jest wymagająca.


AGROlider nr 33 - 2/2017
Obraz polskiej wsi ciągle się zmienia. Wg statystycznych danych meldunkowych liczba ludności wiejskiej wzrasta od 2000 roku.


AGROlider nr 32 - 1/2017
Marka nie jest przelotną marketingową modą, silna marka to bezcenny kapitał jaki może zgromadzić firma. We współczesnym świecie hiperkonkurencji marka jest nadal głównym narzędziem przewagi.


Znaczenie nawożenia potasem w produkcji roślinnej
Spośród składników pokarmowych roślin, potas występuje w glebie w stosunkowo dużej ilości. W zależności od typu gleby, jej kategorii agronomicznej


Środowiskowe czynniki wpływające na efektywność nawożenia dolistnego
Reakcja roślin na nawożenie dolistne zależy nie tylko od gatunku i odmiany, ale również od fazy fenologicznej rośliny, stanu fizjologicznego i środowiska, w którym rośliny rosną.


Nawożenie łąk i pastwisk
Najsilniej na skład botaniczny runi i jej trwałość oraz na produktywność i wartość pokarmową masy roślinnej wpływa nawożenie. Wzrost plonowania będzie tym większy, im dany użytek byt bardziej zaniedbany i mniej produktywny przed zagospodarowaniem.


Chlorek czy siarczan potasu
Potas w Polsce stosowany jest głownie w formie nawozów chlorkowych w mniejszych ilościach siarczanowych. Wybór nawozu zależy głownie od właściwości gleb i wrażliwości roślin na chlor.


Ukraiński oligarcha zamyka chemiczne zakłady pod presją władz
Grupa DF kontrolowana przez ukraińskiego oligarchę Dmytro Firtasza oznajmiła w czwartek, że zamyka swoje dwa ostatnie zakłady nawozów


Nowa POLIFOSKA z żelazem, cynkiem i tytanem z POLIC
Aby zwiększyć efektywność nawożenia roślin, wprowadza się z nawozami coraz więcej różnych składników pokarmowych, w tym głównie mikroskładników.


POLIFOSKA® START – nowość z Polic
Na tegoroczną wiosnę Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE” S.A. przygotowały nowy produkt – bezchlorkowy nawóz kompleksowy z mikroskładnikami, czyli POLIFOSKĘ® START.


PULGRAN® - nowa odsłona mocznika z Puław!
PULGRAN® to nowoczesny nawóz azotowy otrzymywany na rotoformerach. Zawiera azot w formie amidowej – 46% N. Ma postać białych półsferycznych pastylek bez widocznych zanieczyszczeń mechanicznych. Zawartość pastylek o wymiarach od 3,0 mm do 5,0 mm – minimum 90%.


Agro Festa - spotkanie wiodących rolników z producentami nawozów
W dniach 3-4.10.2014 r. w Stężycy – Wyspa Wisła oraz w hotelu Król Kazimierz w Kazimierzu Dolnym odbyła się pierwsza konferencję Agro Festa, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele wiodących polskich gospodarstw rolnych.


Efektywny nawóz azotowy z siarką
Flagowym produktem Grupy Azoty S.A. z Tarnowa jest granulowany nawóz azotowy z siarką o nazwie handlowej Saletrosan® 26. Idealna proporcja azotu do siarki (2:1) w nawozie Saletrosan® 26 optymalizuje procesy metaboliczne zachodzące w roślinach, co powoduje znaczący wzrost plonotwórczego działania azotu przy jednoczesnej poprawie jakości technologicznej plonów