Content
Breadcrumbs
Strona główna > Wiedza > Zapytaj eksperta >dr hab. Monika Skowrońska
Zapytaj eksperta
Poznaj naszych ekspertów i zadaj im pytanie
Maincontent


dr hab. Monika Skowrońska
W kręgu jej zainteresowań naukowych znajduje się również problematyka dotycząca rolnictwa zrównoważonego i optymalizacji wykorzystania zasobów przyrodniczych. Brała udział w wielu konferencjach naukowych i w stypendiach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Od wielu lat prowadzi prace badawcze w kooperacji z rolnikami. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych.
Udostępnij



Porady eksperta:


Unijna strategia na rzecz ograniczenia emisji metanu z rolnictwa
W ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz ograniczenia emisji metanu.


Korzyści wynikające z obecności glebowej materii organicznej
Glebowa materia organiczna stanowi niejednorodną mieszaninę, składającą się z żywych organizmów bytujących w glebie.


Rośliny bobowate jako źródło azotu w agroekosystemach
Biologiczne wiązanie azotu (N) atmosferycznego stanowi jeden z ważniejszych procesów zachodzących w przyrodzie.


Jak zmniejszyć straty amoniaku pochodzenia nawozowego?
Straty azotu (N) w postaci amoniaku (NH3) powstają przede wszystkim w przypadku stosowania nawozów zawierających w swoim składzie azot amonowy i amidowy (szybko ulegający przemianie do N-NH4) oraz po aplikacji materiałów organicznych (nawozów i odpadów).


Temperatura a pobieranie składników pokarmowych przez rośliny
Temperatura należy do kluczowych czynników abiotycznych wpływających na pobieranie jonów przez rośliny.


Co się dzieje z azotem nawozowym w glebie?
Azot obecny w glebie, pochodzący między innymi z nawozów, pełni kluczową rolę produkcyjną w rolnictwie.


Ile azotu gleba może dostarczyć roślinom?
W Polsce azot mineralny uwalnia się z organicznych połączeń głównie od kwietnia do października, tj. gdy temperatura gleby wynosi 8-10 C.


Jak zwiększyć efektywność wykorzystania azotu przez rośliny?
Azot jest podstawowym składnikiem plonotwórczym występującym w tzw. liebiegowskim minimum i to on w pierwszej kolejności limituje produkcję roślinną.


Jak działa wapno nawozowe w glebie?
W praktyce rolniczej do odkwaszania gleb wykorzystuje się wapno nawozowe.


Testy glebowe podstawą nawożenia
Testy glebowe pozwalają ocenić zdolność gleby do dostarczania roślinom składników pokarmowych, co stanowi podstawę do obliczenia ich dawki w nawozie.


Co się dzieje ze słomą w glebie?
Słoma, jak każda zewnętrzna substancja organiczna, po wprowadzeniu do gleby ulega rozkładowi, tj. mineralizacji i humifikacji.

Straty składników z nawozów
Niewłaściwe gospodarowanie składnikami pokarmowymi prowadzi do ich strat, zanieczyszczenia środowiska, pogorszenia jakości i wielkości plonów oraz zwiększenia kosztów ponoszonych na zakup środków produkcji i opłat za naruszenie obowiązujących przepisów w tym zakresie.

Azotany w wodach – o co tyle hałasu?
W większości państw członkowskich Unii Europejskiej azotany są głównymi zanieczyszczeniami odpowiedzialnymi za słaby stan chemiczny wód podziemnych, a ich źródłem jest przede wszystkim rolnictwo.


Wykorzystanie fosforu z nawozów mineralnych
Rozpuszczalność i stężenie w fazie ciekłej gleby bioprzyswajalnych fosforanów, których głównym źródłem są zasoby glebowe i nawozy, zależą od procesów adsorpcji-desorpcji oraz rozpuszczania-strącania i odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu optymalnego zaopatrzenia roślin w fosfor.


W jakiej formie rośliny pobierają N, P i K?
Podstawowymi formami azotu pobieranymi przez rośliny są jony amonowe (NH4+) i azotanowe(V) (NO3-).


Korzyści z obecności pokrywy śnieżnej na polach
Pokrywa śnieżna kształtuje termiczne i wodne stosunki w glebie.


Jak obliczyć ilość azotu mineralnego w glebie?
Próbki gleby do oznaczeń Nmin pobiera się wczesną wiosną przed aplikacją nawozów azotowych.


Erozja wodna – zagrożenie dla jakości polskich gleb
Występowanie erozji wodnej wiąże się ze zmywaniem przez wodę cząstek gleby z terenów nachylonych, co prowadzi między innymi do zmniejszenia miąższości warstwy uprawnej i pogorszenia właściwości gleb, w tym zubożenia w składniki pokarmowe.


Zasady stosowania nawozów
Nawożenie stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na plony roślin, żyzność gleb oraz jakość środowiska naturalnego. Zasady stosowania nawozów są zawarte w aktach prawnych i w kodeksie dobrej praktyki rolniczej.


Podatność gleb na zagęszczenie
Zagęszczenie gleby występuje, gdy cząsteczki glebowe zostają ściśnięte pod wpływem przyłożonej siły, w wyniku czego dochodzi do zwiększenia masy fazy stałej gleby w odniesieniu do zajmowanej przez nią objętości.


Wapno defekacyjne nie tylko odkwasza gleby
Wapno defekacyjne powstaje w trakcie ekstrakcji cukru, podczas której mleko wapienne wiąże związki niecukrowe występujące w soku z buraków cukrowych.


Skąd się bierze próchnica w glebach?
Próchnica stanowi naturalną mieszaninę względnie odpornych na mineralizację, ciemno zabarwionych, bezpostaciowych produktów tzw. humifikacji.


Ile mamy próchnicy w polskich glebach?
Analizując przestrzenną zmienność zawartości próchnicy w Polsce, można zauważyć strefowość.


Smak ziemniaka
Konsumenci wykazują zróżnicowane preferencje w stosunku do produktów ziemniaczanych.


Jak można ocenić stan odżywienia roślin uprawnych?
Optymalne zaopatrzenie roślin w makro- i mikroelementy jest kluczowym warunkiem otrzymania wysokiego plonu o właściwych parametrach jakościowych.


Koniec kwot cukrowych
Z dniem 30 września 2017 roku przestanie obowiązywać system kwot cukrowych, który przez blisko pół wieku pomagał w zarządzaniu produkcją cukru w Unii Europejskiej.


Susza stresuje rośliny
Podczas suszy (stresu abiotycznego) występują przede wszystkim zaburzenia w gospodarce wodnej roślin, prowadzące między innymi do zamykania aparatów szparkowych i ograniczenia transpiracji.


Potas pomoże roślinom przetrwać suszę
Odpowiednie zaopatrzenie roślin uprawnych w potas odgrywa kluczową rolę w ich gospodarce wodnej i korzystnie wpływa na plony.


Ile wody potrzebują rośliny uprawne?
Potrzeby wodne roślin uprawnych są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Generalnie zwiększają się wraz z długością okresu wegetacyjnego, wzrostem temperatury, nasileniem nasłonecznienia i prędkością wiatru.


Gospodarowanie wodą na obszarach wiejskich
Zasoby wodne Polski, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, są trzykrotnie mniejsze niż wynosi średnia europejska.


Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej
7 lipca 2017 roku Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich zorganizowała w Brukseli konferencję podsumowującą konsultacje społeczne dotyczące przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.


Desykacja rzepaku glifosatem niezgodna z dobrą praktyką rolniczą
Stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat w celu kontroli czasu zbioru lub optymalizacji młócki nie może być uznane za zgodne z dobrą praktyką rolniczą.


Jak działa mocznik w glebie?
Pomimo, że istnieją doniesienia o pobieraniu mocznika przez korzenie w formie niezhydrolizowanej, to głównym procesem pozwalającym na udostępnianie roślinom azotu


Problematyczna higroskopijność nawozów azotowych
Wszystkie nawozy azotowe charakteryzują się większą lub mniejszą higroskopijnością, czyli zdolnością do pochłaniania wilgoci z otoczenia.


Po co nam zadrzewienia śródpolne?
Zadrzewienia śródpolne, czyli pojedyncze drzewa, krzewy lub ich skupiska, niestanowiące zbiorowisk leśnych ani terenów zieleni, wraz z zajmowanym terenem, na którym występują i pozostałymi składnikami jego szaty roślinnej, pełnią na obszarach użytkowanych rolniczo funkcje ochronne, produkcyjne oraz społeczno-kulturowe.


Jak można ograniczyć negatywny wpływ rolnictwa na środowisko?
Działalność rolnicza odbywa się z wykorzystaniem naturalnych zasobów środowiska – gleby, wody i powietrza. Jej negatywny wpływ przejawia się między innymi obniżeniem jakości tych elementów oraz stratami produkcyjnymi i ekonomicznymi. Konieczne jest więc wprowadzanie do gospodarki rolnej praktyk pozwalających na ochronę środowiska.


Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej
Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.


Preparaty zawierające GLIFOSAT – ciąg dalszy obostrzeń
Zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym UE/1313/2016 z dnia 1 sierpnia 2016 r. Komisji (UE) preparaty, w skład których wchodzi glifosat nie mogą zawierać polietoksylowanej aminy łojowej (POEA)


Dlaczego warto stosować nawozy naturalne i organiczne?
Działanie większości nawozów naturalnych i organicznych polega z jednej strony na ich korzystnym oddziaływaniu na zawartość glebowej substancji organicznej (SOM)


Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin zawierających chloropiryfos
Z dniem 10 sierpnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące najwyższych (niższych niż dotychczas) dopuszczalnych poziomów pozostałości chloropiryfosu w określonych produktach oraz na ich powierzchni.


Wartość nawozowa resztek pozbiorowych
Resztki pozbiorowe stanowią cenne źródło składników pokarmowych i substancji organicznej.


Nawozy stosujemy "na oko"
Z opublikowanego ostatnio raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w latach 2011 – 2014 tylko 8,1% wszystkich gospodarstw zostało objętych obsługą agrochemiczną.


Sól na drogach może szkodzić roślinom
Do zwalczania śliskości zimowej wykorzystuje się w Polsce środki chemiczne w postaci stałej i zwilżonej...


Dlaczego gleby ulegają zakwaszeniu?
W Polsce gleby kwaśne i bardzo kwaśne (o pH poniżej 5,5) zajmują 43% powierzchni użytków rolnych.


Niski poziom nawożenia wapniowego w Polsce
W 2015 roku utrzymywał się bardzo niski poziom nawożenia wapniowego.


Trwają konsultacje w sprawie „zazieleniania"
Jeszcze do 8 marca 2016 roku można wyrazić swoje zdanie w konsultacjach społecznych na temat doświadczeń zebranych w pierwszym roku stosowania obowiązków w zakresie zazieleniania w ramach płatności bezpośrednich.


Dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach położonych na obszarach OSN
Już od 10 lutego 2016 roku rolnicy prowadzący produkcję zwierzęcą (z wyłączeniem chowu i hodowli ryb oraz chowu i hodowli drobiu, powyżej 40 tys. stanowisk


Jakość polskich gleb
Jakość naszych gleb należy do najniższych w Europie. Potencjał produkcyjny jednego przeciętnego hektara gruntów ornych w Polsce odpowiada 0,6 ha w krajach Unii Europejskiej.


Rolnictwo a zmiana klimatu
W ramach szczytu klimatycznego COP21 w Paryżu odbyła się konferencja „Rolnictwo a zmiana klimatu” zorganizowana przez Francuską Radę Rolną (FNSEA-APCA-CNMCCA), Komitet Rolniczych Organizacji Zawodowych (Copa) i Światową Organizację Rolników (WFO).