Content
Breadcrumbs
Strona główna > Wiedza > Zapytaj eksperta >dr inż. U. Sienkiewicz-Cholewa
Zapytaj eksperta
Poznaj naszych ekspertów i zadaj im pytanie
Maincontent


dr inż. U. Sienkiewicz-Cholewa
Oprócz ogólnej tematyki nawożenia roślin uprawnych i doświadczalnictwa jej uwaga w ostatnich latach skupia się wokół zagadnienia celowości i efektywności stosowania mikroelementów i siarki w aspekcie wielkości i jakości uzyskiwanych plonów. Zainteresowania: analityka chemiczna. Od wielu lat zajmuje się oceną przydatności rolniczej nowych produktów nawozowych w ścisłych badaniach wegetacyjnych. Jest autorem i współautorem wielu naukowych publikacji zagranicznych i krajowych oraz artykułów popularnonaukowych.
Udostępnij



Porady eksperta:

Jak odchwaszczać mieszanki zbożowe
Wysoki udział zbóż w strukturze agrarnej Polski skutkuje częstą uprawą zbóż po sobie, co wpływa niekorzystnie na stan fitosanitarny pól poprzez wzrost zachwaszczenia lub porażenia chorobami.


Gorczyca - opłacalny międzyplon
Szczególnie ważną rolę w utrzymaniu żyzności gleb w gospodarstwach w których nie stosuje się nawozów naturalnych, w których często uprawia są po sobie zboża i które dysponują glebami lekkimi spełnią międzyplony dawniej nazywane poplonami.

Zaślaz - nowy problem na polach
Zaślaz pospolity jest rośliną jednoroczną, jarą, należącą do rodziny ślazowatych (Malvaceae).


Stosując inhibitory oszczędzamy azot
Każdy rolnik wie, że azot jest składnikiem niezbędnym dla roślin i niezastąpionym dla uzyskania wysokich plonów o dobrej jakości.


Warto docenić mangan
Mangan jest współodpowiedzialny za gospodarkę azotową i hormonalną roślin, zwiększa natężenie fotosyntezy, przyswajanie azotu i biosyntezę białka.


Zbliża się czas wiosennego zwalczania chwastów w rzepaku
Podstawowe zabiegi zwalczania chwastów w rzepaku ozimym powinny być wykonane jesienią. W przypadku ich niewykonania lub popełnionych błędów w ochronie jesienią, wiosną na plantacjach mogą wystąpić zaawansowane w rozwoju i trudne do zwalczenia gatunki chwastów.


Uprawa bezorkowa – czy jest szansa na sukces?
Zwiększające się koszty konwencjonalnej uprawy roli spowodowały, że już w drugiej połowie XX wieku rozpoczęto w Polsce badania nad możliwością stosowania bezpłużnych, konserwujących systemów uprawy roli.


Nie wszystkie rośliny lubią chlor
Zwiększone stężenie chlorków zakłóca wschody roślin i działa toksycznie na młody system korzeniowy w podłożu i prowadzi do obniżki plonów i pogorszenia ich jakości.


Więcej fosforu nie zawsze znaczy lepiej
Sytuacja z zasobnością gleb Polski w fosfor jest bardzo zróżnicowana regionalnie, w przybliżeniu 50% gleb wykazuje bardzo niską, a połowa bardzo wysoką zawartość fosforu przyswajalnego i nie jest to zjawisko korzystne.


Kiedy rzepak trzeba przesiać
Czy plantacja rzepaku ozimego się uda wnioskujemy na podstawie lustracji roślin jesienią, a najlepiej wiosną, bo przez okres zimowy może jeszcze dużo się zmienić na gorsze.


Oprysk dolistny siarką to zdecydowanie za mało
Siarkę należy nawozić ze względu na występujące obecnie niedobory głównie w uprawie rzepaku i innych gatunków wysokich wymaganiach w stosunku do tego składnika.


Jakie uprawy warto zasilać molibdenem
Spośród mikroelementów molibden w glebach i w roślinach występuje w najmniejszych ilościach.


Uwaga na następcze działanie herbicydu
Ostry przebieg pogody w okresie zimowym, tj. ujemne temperatury przy braku okrywy śnieżnej, może być przyczyną wymarznięcia plantacji ozimin.


Czym się kierować przy zakupie wapna
Ważna jest szybkość działania nawozu, która zależy od stopnia zmielenia (wielkości ziaren) surowca - im drobniej zmielony, tym efektywność i szybkość odkwaszenia jest większa.


Zasady ustalania dawki azotu na podstawie analiz glebowych
Mineralizowany w glebie azot z resztek roślinnych i próchnicy może pokryć nawet połowę zapotrzebowania roślin.


Jak skutecznie pozbyć się miotły zbożowej
Miotła zbożowa jest najczęściej występującym w uprawach zbóż ozimych chwastem jednoliściennym, szeroko rozpowszechnionym na terenie całego kraju. Gatunek ten nawet przy niewielkim nasileniu może powodować znaczne straty w plonach.


Kiedy warto stosować adiuwanty
Adiuwanty, przez rolników nazywane po prostu wspomagaczami, są substancjami chemicznymi, które w sposób bezpośredni lub pośredni wpływają na chwastobójcze działanie herbicydu lub zmieniają właściwości jego formy użytkowej i cieczy opryskowej.


Najwyższy czas docenić bobowate
Pomijamy w zmianowaniu strączkowe i motylkowe, a to błąd, który trzeba poprawić. Udział zbóż w strukturze zasiewów w wielu rejonach kraju dochodzi do niebezpiecznej granicy 80%.


Głownia kukurydzy – uciążliwy gość na plantacjach
Obecnie głownię guzowatą kukurydzy wywołaną przez grzyba Ustilago maydis można spotkać na plantacjach całego kraju. Średnie straty w plonach ziarna powstałe wskutek rozwoju choroby przekraczają w niektórych latach 10%, a to dużo.


Chelat albo sól mikroelementowa - decyzja należy do rolnika
Na polskim rynku oferta nawozów mikroelementowych do stosowania dolistnego jest bardzo szeroka. W większości są to produkty wieloskładnikowe zawierające oprócz makroelementów (najczęściej N i Mg) komplet mikroelementów, w przystępnej dla rolnika cenie.


Efektywne i bezpieczne stosowanie RSM
Płynny roztwór saletrzano-mocznikowy RSM wykazuje bardzo dobre efekty działania i nadaje się do przedsiewnego jak pogłównego nawożenia pod warunkiem właściwej aplikacji.


Uwaga! pH <5 może być toksyczne dla roślin
W Polsce istnieją obszary użytków rolnych, gdzie gleby najsilniej zakwaszone stanowią blisko 80% powierzchni (łódzkie, podlaskie, podkarpackie, mazowieckie).


Przytulia czepna - groźny konkurent zbóż
Przytulię czepną można śmiało nazwać najbardziej niebezpiecznym dla zbóż chwastem dwuliściennym. Wschody tego gatunku przypadają zarówno na jesień, jak i wiosnę.


Bądź przygotowany do walki z chwościkiem buraka
Chwościk buraka to choroba występująca jedynie na buraku, powodowana przez gatunek grzyba Cercospora beticola. Uznaje się ją za jedną z najgroźniejszych chorób buraka cukrowego, pastewnego i ćwikłowego.


Przestrzegaj zaleceń a wapnowanie się opłaci
W Polsce zakwaszenie gleb jest podstawową przyczyną ograniczenia produkcji roślinnej. Dominacja gleb bardzo kwaśnych (pH<5,5) i kwaśnych (pH 5,6-5,5) wymusza na rolnikach konieczność wapnowania.


Specyfika boru - efektywne i bezpieczne stosowanie
Z punktu widzenia żywienia roślin dla wydania wysokiego plonu o dobrej jakości konieczne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych składników pokarmowych - makro i mikroelementów.


Krzem łagodzi skutki suszy – tak wykazały badania
Pisałam wcześniej, że krzem (Si) stymuluje procesy życiowe roślin, a jego pozytywny wpływ ujawnia się szczególnie u roślin rosnących w warunkach stresowych. Gleby w Europie ubożeją w krzem przyswajalny systematycznie wynoszony z plonem roślin


Nie należy zwlekać z wiosennym odchwaszczaniem zbóż ozimych
Zboża ozime najkorzystniej jest odchwaścić już jesienią, natomiast wiosną wykonać ewentualną korektę.


Ostrożnie z azotem w uprawie buraka
Niedostateczne zaopatrzenie buraków w azot hamuje wzrost i rozwój liści, w których wytwarzany jest cukier.


Kontrowersje wokół glifosatu – ciąg dalszy
Najczęściej na świecie stosowanym przez farmerów herbicydem nieselektywnym jest Roundup zawierający substancję czynną glifosat.


Skuteczne i tanie sposoby zapobiegania niedoborom magnezu
Magnez spełnia ważne funkcje w roślinie i ma ogromny wpływ na produkcję wysokiej jakości plonów. Jest jednak składnikiem niedocenianym przez rolników i traktowanym drugorzędnie.


Uprawiasz kukurydzę – zainwestuj w cynk
Bezsprzecznie składnikiem niezbędnym do wydania dobrego plonu kukurydzy jest cynk, na którego niedobory gatunek ten wykazuje szczególną wrażliwość.


Zboża ozime należy odchwaścić już jesienią
Jednym z warunków uzyskania wysokich plonów jest zapewnienie roślinie uprawnej dostępu do wody, światła i składników pokarmowych już od początku jej wegetacji, w związku z czym należy odpowiednio wcześnie zadbać o wyeliminowanie chwastów z jej zasiewów.


Coraz głośniej o nawożeniu krzemem
Krzem (Si) dotychczas stosowany był dość powszechnie w świecie w uprawach sadowniczych i warzywniczych. W ostatnich latach nawożenie krzemu zdobywa uznanie i zwolenników także w uprawie roślin rolniczych.


Nawożenie siarką zwiększy plon i poprawi zdrowotność roślin
Niedobory siarki występujące w Europie i na świecie spowodowały objęcie siarki doradztwem nawozowym i włączenie tego pierwiastka do programu nawożenia roślin.


Warto oznaczać azot mineralny
Analizę próbek gleby najlepiej wykonać jak najwcześniej wiosną przed ruszeniem wegetacji tuż po ustąpieniu zmarzliny.


Nawożenie potasem jest niezbędne
Od wielu lat najbardziej deficytowym makroelementem w polskim rolnictwie jest potas, którego niedostatek występuje aktualnie w 60% UR.


Stosując herbicydy zwiększamy jakość ziarna
W produkcji zbóż konsumpcyjnych jednym z priorytetów powinno być uzyskanie ziarna o dobrej wartości technologicznej oraz bezpiecznego dla konsumenta.


W uprawie okopowych stosuj bor i mangan
Roślinami okopowymi o największym znaczeniu gospodarczym w kraju są buraki i ziemniaki. Oba gatunki wykazują duże wymagania nawozowe i warunkiem koniecznym do wydania wysokiego


Azot dla rzepaku tylko zgodnie z potrzebami
Rzepak należy roślin o najsilniejszej reakcji na nawożenie azotem i wymaga dużych dawek nawozów azotowych. Badania wykazały, że nawet dawki do 300 kg N na ha nie powodują załamania plonu rzepaku.


Mikotoksyny zagrożeniem dla zdrowia
Mikotoksyny to wydzieliny grzybów potocznie zwanych pleśniami, wykazujące silne działanie toksyczne dla ludzi i zwierząt. Wytwarzają je grzyby z rodzaju Aspergillus, Penicilium i Fusarium.


Dobry plon rzepaku wymaga siarki
Niedożywienie roślin siarką stało się jednym z ważniejszych problemów współczesnego rolnictwa. Na podstawie danych Światowego Instytutu Siarkowego w Waszyngtonie (TSL) deficyt siarki w 2015


Jak i kiedy i stosować mikroelementy
Uzyskanie optymalnego plonu o dobrej jakości wymaga pełnego zaspokojenia potrzeb pokarmowych roślin uprawnych tj. zapewnienia odpowiednich ilości wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, zarówno makro- jak i mikroelementów.


Czas na nawożenie kukurydzy fosforem
Intensywne pobieranie składników pokarmowych przez kukurydzę występuje w okresie od fazy 4. liścia do końca kwitnienia.


Jak chronić rośliny przed deficytem wody
O tym jak roślina jest zaopatrzona w wodę decyduje ilość i rozkład opadów deszczu i śniegu w okresie wegetacji, właściwości gleby oraz stan odżywienia roślin.


Dolistne dokarmianie buraka
Pobieranie składników przez system korzeniowy jest często utrudnione np. w warunkach niedoboru wody (susza glebowa), nieprawidłowego odczynu gleby czy w zbyt niskich temperaturach.


Zboża czekają na miedź
W zależności od gatunku rośliny pobierają różne ilości mikroelementów i wykazują inną wrażliwość na ich niedobory.