Content
Breadcrumbs
Strona główna > Wiedza > Zapytaj eksperta >dr Piotr Ochal
Zapytaj eksperta
Poznaj naszych ekspertów i zadaj im pytanie
Maincontent


dr Piotr Ochal
Absolwent Akademii Rolniczej w Lublinie na Wydziale Ogrodniczym, specjalność produkcja ogrodnicza i zielarska (2007). Studia doktoranckie w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach (2007-2012), specjalność agronomia. Od 2012 r. specjalista w Zakładzie Żywienia Roślin i Nawożenia IUNG-PIB.
Udostępnij



Porady eksperta:


Donasienne nawożenie na start
W początkowej fazie rozwoju roślin - w okresie kiełkowania - istnieje pewna możliwość ingerencji we wzrost roślin uprawnych.

Wpływ wapnowania na strukturę gleby
Zabieg wapnowania wpływa korzystnie na tworzenie struktury gruzełkowatej gleby.


Przedsiewne nawożenie rzepaku
Rzepak ozimy w zestawieniu z innymi roślinami uprawnymi, ma bardzo duże wymagania pokarmowe.


Racjonalne stosowanie nawozów naturalnych
Nawożenie jest jednym z najważniejszych czynników agrotechnicznych wpływających na wielkość plonowania i jakość produktów rolnych.

Aktualny stan zakwaszenia gleb w Polsce
Odczyn gleby jest jednym z podstawowych wskaźników decydujących o żyzności gleby.


Burak cukrowy - czym dokarmiać w trakcie wegetacji?
Burak cukrowy jest bardzo ważną rośliną przemysłową uprawianą w naszym kraju.


Czy chwasty w kukurydzy są groźne?
Obecny rok, z powodu nietuzinkowego przebiegu pogody od chwili siewu kukurydzy i rozwoju w początkowym okresie, nie jest sprzymierzeńcem w zwalczaniu chwastów.


Wapnowanie krok po kroku
Okres letni po sprzęcie zbóż, rzepaku jest najlepszym agrotechnicznie czasem na wykonanie wapnowania.


Wpływ uziarnienia i wielkości dawki wapna na zmianę odczynu gleby
Skuteczność zabiegu wapnowania zależy od formy i jakości wapna nawozowego. Najbardziej efektywne tzn. szybko działające są wapna tlenkowe, następnie węglanowe i dolomity.


Soja lubi ciepło
Soja należy do rodziny bobowatych, a jedną z jej zalet jest zdolność do współżycia z korzeniowymi bakteriami brodawkowatymi Bradyrhizobium japonicum, które wiążą azot atmosferyczny z powietrza.


Ile azotu pod kukurydzę?
Przeciętnie szacuje się, że na wytworzenie 1 tony ziarna (wraz z plonem ubocznym) kukurydza pobiera około 27 kg azotu, natomiast na 1 tonę zielonki 2,4 kg N.


Znaczenie mikroelementów w produkcji roślinnej
Zrównoważone nawożenie roślin polega na dostarczaniu roślinie odpowiedniej ilości składników pokarmowych, zarówno makro jak i mikroelementów.


Co oznacza reaktywność środków wapnujących?
Reaktywność (aktywność chemiczna) to miara szybkości reakcji nawozu wapniowego z glebą.


Znaczenie materii organicznej w glebie
Ilość oraz intensywność opadów atmosferycznych w ostatnich latach jest zbyt niska oraz niestabilna w okresie wegetacji.


Jak efektywnie zarządzać zasobnością gleby?
Zasobność gleby jest to sumaryczna zawartość w glebie przyswajalnych dla roślin składników pokarmowych.


Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego - nabór wniosków od 25 maja
Kwalifikowany materiał siewny zapewnia wysokie plony oraz dobrą jakość zarówno pod względem czystości jak i zdolności kiełkowania.


Fosfor i potas pod zboża ozime
Fosfor i potas należą do tych składników pokarmowych, które w uprawie roślin ozimych trzeba koniecznie wysiać jesienią pod orkę siewną lub pod korzeń w technologiach uproszczonych.


Dofinansowanie do regeneracyjnego wapnowania gleb
Po raz pierwszy od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej uruchomiono dofinansowanie do zakupu wapna nawozowego przeznaczonego na realizację działań skutkujących poprawą jakości środowiska.


Zatrzymać wodę w glebie
W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy dłuższe okresy bez opadów atmosferycznych, a jak się już pojawią to są zazwyczaj bardzo intensywne.


Słoma czy to dobry nawóz ?
Zawartość składników pokarmowych zależna jest od gatunku roślin. Słoma kukurydziana, gryczana, roślin strączkowych i rzepaku jest zasobniejsza w składniki pokarmowe w porównaniu do słomy zbóż.


Jak zwiększyć efektywność wykorzystania azotu z nawozów?
W wyniku stosowania nawozów azotowych, zarówno naturalnych jak i sztucznych, mamy do czynienia ze stratami gazowymi amoniaku NH3 do atmosfery.


Kiedy stosować azot na kłos w pszenicy jarej?
Nawożenie na kłos zależy od ilości azotu, jaką chcemy zastosować w sezonie wegetacyjnym. Dawki małe do 50 kg N/ha powinno się stosować jednorazowo przedsiewnie


Wpływ odczynu gleby na przyswajalność składników pokarmowych
Rośliny do wzrostu, rozwoju i wydania odpowiedniego plonu potrzebują składników pokarmowych pobranych, w zależności od gatunku, w odpowiednich ilościach i proporcjach.


Czas na pogłówne nawożenie kukurydzy
W bieżącym roku termin siewu kukurydzy był znacznie zróżnicowany w zależności od regionu. Początkowo na opóźnienie siewu mogły mieć wpływ długo utrzymujące się chłody i susza


Efektywne wykorzystanie azotu zależy od odczynu gleby
Azot stosowany w postaci nawozów mineralnych i organicznych jest bardzo ważnym składnikiem plonotwórczym.


Stosowanie nawozów zawierających azot w pobliżu wód powierzchniowych
Nadmiar związków biogenicznych azotu i fosforu może przyczyniać się do eutrofizacji wód, dlatego stosowanie nawozów w ich pobliżu powinno być wykonane z należytą starannością.


Terminy stosowania nawozów zawierających azot na gruntach rolnych
Program azotanowy, który obowiązuje aktualnie na terenie całego kraju definiuje okresy kiedy wolno stosować nawozy zawierające azot.


Jak nawozić rośliny strączkowe?
Rośliny strączkowe stanowią grupę użytkową z rodziny bobowatych (wcześniej motylkowatych) charakteryzującą się dużymi nasionami.


Jakie są straty potasu z gleb uprawnych?
Potas z gleb uprawnych tracony jest na skutek pobierania przez rośliny (wynoszony wraz z plonem), a także w wyniku erozji czy też przemieszczania w głąb profilu glebowego poza system korzeniowy roślin.


Kiedy i w jakich dawkach stosować wapno z magnezem?
Większość gleb Polski charakteryzuje się niską lub bardzo niską zasobnością przyswajalnego magnezu (Mg), dlatego w sytuacji gdy łącznie występuje kwaśny odczyn i niska zasobność Mg, warto rozważyć wysiew wapna magnezowego.


Poferment z biogazowni rolniczej jako nawóz
Poferment jest to pozostałość po produkcji biogazu z różnych surowców lub odpadów organicznych.


Ustalanie potrzeb pokarmowych roślin w zależności od jakości gleby
Systematyczna, intensywna uprawa roślin prowadzi w okresie wegetacji do wyczerpywania z gleby podstawowych składników pokarmowych niezbędnych roślinie do wydania plonu końcowego.


Wapnowanie roślin sadowniczych
Zakładając plantację roślin wieloletnich (np. jabłoni, wiśni, porzeczek, agrestu, truskawek itp.) należy uregulować kwasowość gleby znacznie wcześniej, tak aby w chwili ich sadzenia odczyn był już optymalny dla wymagań konkretnej rośliny.


Stosowanie glifosatu w zbożach w okresie przedżniwnym
Stosowanie glifosatu w produkcji rolniczej w ostatnich latach budzi wiele kontrowersji, aczkolwiek jest on dalej zalecany do zwalczania chwastów w zbożach w okresie przedżniwnym oraz desykacji.


Dolistne dokarmianie kukurydzy
Obecnie w intensywnych technologiach uprawy zaleca się, niezależnie od nawożenia doglebowego, kilkakrotne dolistne dokarmianie roślin azotem i magnezem, a w szczególności mikroelementami m. in. cynkiem, borem, miedzią i manganem.


Pogłówne nawożenie kukurydzy azotem
Pogłówne nawożenie kukurydzy azotem powinno być wykonane, gdy rośliny osiągną wysokość około 30–35 cm. od fazy 5-6 liścia do momentu kiedy wysokość roślin umożliwia jeszcze technicznie wykonanie tego zabiegu.


Czas na trzecią dawkę azotu w pszenicy ozimej
Trzecią dawkę azotu w uprawie pszenicy ozimej zaleca się stosować w celu poprawy wypełnienia ziarna i zwiększenia w nim zawartości białka. Wpływa ona korzystnie także na zwiększenie plonu poprzez poprawę dorodności ziarna.


Jak wapnowaniem poprawić żyzność gleby - praktyczne wskazówki
Żyzność jest to zdolność gleby do zaspokajania potrzeb życiowych roślin. Na żyzność gleby składają się właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne.


Aplikacja wspomagająca wyznaczanie dawek nawozów mineralnych
Dawki nawozów ustalamy m. in. na podstawie zaleceń agrotechnicznych lub planów nawozowych opracowanych z uwzględnieniem aktualnej zasobności gleby i potrzeb pokarmowych roślin.


Nawozy naturalne - terminy i zasady stosowania
Nawozy naturalne w postaci płynnej lub stałej, (obornik, gnojówka, gnojowica) można stosować w terminie od 1 marca do 30 listopada.


Stosowanie nawozów mineralnych zgodnie z prawem
Stosowanie nawozów mineralnych jest uregulowane poprzez odpowiednie akty prawne m. in. Ustawę o nawozach i nawożeniu oraz Rozporządzenia Ministra Rolnictwa.


Dawka startowa azotu w zbożach
Azot jest głównym składnikiem decydującym o plonie i jakości zbóż ozimych. Wyliczone dawki azotu w oparciu o potrzeby pokarmowe i oczekiwany plon mogą podlegać lekkiej korekcie na wiosnę m. in. za sprawą przezimowania i stanu plantacji po zimie.


Praktyczne nawożenie roślin zbożowych P i K
Zboża w Polsce stanowią najważniejszą grupę roślin uprawnych, o czym świadczy powierzchnia uprawy, która w strukturze zasiewów stanowi około 70%. Spośród wszystkich gatunków zbóż największe znaczenie mają: pszenica, jęczmień, pszenżyto, żyto i owies.


Dostępność składników pokarmowych z nawozów naturalnych
Nawozy naturalne są istotnym źródłem składników pokarmowych. Często podajemy ich skład chemiczny bez informacji ile tych składników będzie dostępnych dla roślin w pierwszym lub drugim roku od zastosowania.


Przygotowanie opryskiwacza do spoczynku zimowego
Wraz z zakończeniem sezonu wykonywania zabiegów opryskiwaczem polowym, warto poświęcić chwilkę czasu na przegląd i odpowiednio zabezpieczyć sprzęt przed zbliżającą się zimą.


Liście buraczane źródłem składników pokarmowych
Liście buraczane podobnie jak inne produkty uboczne pozostawione na polu po sprzęcie plonu głównego (np. słoma zbóż ) stanowią cenne źródło składników pokarmowych oraz wzbogacają glebę w materię organiczną.


Ostatni dzwonek na stosowanie nawozów naturalnych
Nawozy naturalne w postaci płynnej lub stałej (obornik, gnojówka, gnojowica), można stosować w terminie od 1 marca do 30 listopada.


Charakterystyka nawozów wapniowych
Zakwaszenie gleb jest procesem ciągłym, w związku z tym konieczne jest regularne, stosowanie nawozów wapniowych dla utrzymywania optymalnego odczynu gleb (pH), dostosowanego do wymagań uprawianych roślin.


Dolistne dokarmianie ziemniaka
Podstawowym źródłem składników pokarmowych dla roślin jest gleba, z której korzenie pobierają niezbędne pierwiastki.


Nawożenie azotem użytków zielonych po pierwszym pokosie
Już powoli pierwsze pokosy traw będą zabrane z łąk, w związku z tym trzeba zaplanować nawożenie azotem, które zależy przede wszystkim od ilości zbieranych pokosów.