Content

Nawozy

Doglebowe nawozy azotowe z siarką

Saletrosan® 26 z borem

N(S) 26(32,5) + 0,3(B)
Formuła nawozu:
N(S) 26(32,5) + 0,3(B)
Producent:
Grupa Azoty S.A.
Klasa ziarnowa:
granule 2-6 mm, nie mniej niż 95%
Gęstość nasypowa:
0,98 kg/dm3
N (azot całkowity):
26%
N (azot amonowy):
19%
N (azot saletrzany):
7%
N (azot amidowy)
x
P2O5 (rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonu i w wodzie):
x
P2O5 (rozpuszczalny w wodzie):
x
K2O (rozpuszczalny w wodzie):
x
CaO (rozpuszczalny w wodzie):
x
MgO (całkowity):
x
SO3(S) (rozpuszczalny w wodzie):
32,5% (13%)
Mikroskładniki:
B (0,3%)
Numer PKWiU:
20.15.35.0
Numer CN
CN 3102 40

Opis produktu

Nawóz granulowany o zabarwieniu od brązowego do beżowego. Granule powlekane, nie zbrylające się trwale, o wielkości 2-6 mm, stanowią nie mniej niż 95% masy nawozu. Gęstość nasypowa: 0,98 kg/dm3. Saletrosan 26 z borem to mieszanina azotanu amonu i siarczanu amonu wzbogaconego w bor z dodatkiem mączki dolomitowej, bogatej w wapń i magnez. Nawóz zawiera 26% azotu (N), w tym w formie amonowej 19% oraz 7% w formie saletrzanej. Zawiera także 13% siarki (S), co stanowi 32,5% w przeliczeniu na trójtlenek siarki (SO3), rozpuszczalnej w wodzie w formie siarczanu Nawóz wzbogacony jest w 0,3% boru (B), bardzo dobrze rozpuszczalnego w wodzie, czyli przyswajalnego przez rośliny.

Przeznaczenie i stosowanie

Saletrosan 26 z borem to nawóz uniwersalny, polecany do wiosennego, pogłównego nawożenia ozimin, szczególnie do nawożenia plantacji rzepaku ozimego i zbóż ozimych. Polecany jest również do stosowania przedsiewnego w uprawie roślin jarych, które wymagają nie tylko azotu i siarki, a także boru. Saletrosan 26 z borem można stosować pod wszystkie rośliny uprawne: kukurydzę, burak cukrowy, ziemniak, zboża jare, rośliny bobowate w uprawie warzyw, sadownictwie oraz na użytkach zielonych (na użytkach zielonych stosować ograniczone dawki, tak aby nie przekroczyć dawki 0,5 kg B/ha, czyli do 165 kg masy nawozu).

Stosując nawóz przedsiewnie najlepiej płytko wymieszać go z glebą, a pogłównie najlepiej stosować przed spodziewanym deszczem. Ze względu na higroskopijność Saletrosan 26 z borem można mieszać bezpośrednio przed rozsiewem z Polidapem, Polifoskami oraz z solą potasową, pod warunkiem, że nawozy są suche.

Korzyści zastosowania

Z uwagi na obecność dwóch form azotu, Saletrosan®26 z borem to doskonałe rozwiązanie, w wiosennym nawożeniu ozimin. Produkt sprawdza się w różnych warunkach, terminach stosowania, uprawach. Zawarta z Saletrosanie® 26 z borem amonowa forma azotu (NH4+) jest dobrze zatrzymywana w glebie, wolno i równomiernie pobierana przez rośliny. Dobrze działa w niskich temperaturach. Stosowanie tej formy sprzyja budowaniu przez rośliny silnego systemu korzeniowego oraz wspomaga ich odporność. Natomiast forma azotanowa azotu (NO3-), to typowa forma pogłówna, działa szybko, pobudza rośliny do intensywnego wzrostu i krzewienia, ma duży wpływ na syntezę cytokinin, stymulując ich podział. Ponadto ułatwia pobranie: magnezu, wapnia, potasu, sodu. Saletrosan 26 z borem to źródło łatwo dostępnej siarki (32,5 SO3), która wspomaga optymalizację i efektywność zastosowanego azotu. Bardzo ważny jest dodatek boru (0,3%), który warunkuje uzyskanie wysokiego i dobrego jakościowo plonu roślin. Rośliny dobrze odżywione lepiej wykorzystują składniki pokarmowe zawarte w nawozie, są mniej podatne na infekcje chorobotwórcze, co pozwala na ograniczanie kosztów związanych z ochroną plantacji.

Rola boru

Pierwiastek ten bierze udział w procesie przemian węglowodanów, syntezie kwasów nukleinowych i DNA, jest odpowiedzialny za powstawanie prawidłowej struktury ściany komórkowej, przeciwdziała pękaniu łodyg podczas intensywnego wzrostu, wpływa na rozwój organów generatywnych, spełniając ważną rolę w procesie kiełkowania pyłku i wzrostu łagiewki pyłkowej.

Bor wpływa na ilość tłuszczu w nasionach roślin oleistych, jakość i ilość zgromadzonego cukru w korzeniach buraka cukrowego, skrobi w ziemniakach. Jego niedobór powoduje suchą zgniliznę liści sercowych buraka, opadanie kwiatów u rzepaku. Ponadto udowodniono, że nie tylko rośliny potrzebują bor. Pierwiastek ten ma również znaczenie dla organizmu człowieka i zwierząt. Wykazano, ze istnieje korelacja pomiędzy ilością spożywanego boru, a zachorowalnością na artretyzm i alergie. Ponadto niedobór boru w organizmie może powodować zaburzenia funkcji mózgu. Z tego względu warto zadbać, aby płody rolne przeznaczane na cele konsumpcyjne oraz paszowe miały odpowiednio wysoką zawartość tego mikroskładnika.

Bor jest najbardziej deficytowym mikroskładnikiem pokarmowym, prawie 75% gleb w Polsce wykazuje niskie zawartości przyswajalnych form tego pierwiastka. Ponadto brak boru rośliny najsilniej odczuwają w warunkach:

  • niedoborów wody (susza) lub bardzo obfitych opadów deszczu,
  • uprawy roślin na glebach lekkich i bardzo lekkich (takie gleby stanowią ponad 75% użytków rolnych w Polsce),
  • niskich temperatur.

Propozycje terminów i dawek nawożenia Saletrosanem 26 z borem

Zalecane dawki nawozu SALETROSAN® 26 z borem w kg/ha*

Roślina[Potrzeby nawożenia azotem
bardzo małe i małeśrednie1duże i bardzo duże
Zboża – wiosna120-150200200
Rzepak - wiosna200300400
Burak cukrowy2150190230
Kukurydza na ziarno2200250250
Ziemniak na oborniku3100130150
Warzywa kapustne i cebula200300400
Łąki pastwiska120150150

*zalecana dawka Saletrosanu 26 z borem nie pokrywa potrzeb nawozowych azotem, a jest wiosenną dawką startową, którą należy uzupełnić podczas wegetacji innym nawozem azotowym; z dawką 400 kg Saletrosanu 26® z borem wprowadzamy 104 kg N i 52 kg S (130 kg SO3) oraz 1,2 kg B;
1 - jeżeli występują problemy z oceną potrzeb nawożenia azotem, zaleca się dawki w wysokości jak dla średnich potrzeb nawożenia;
2 - zaleca się przedsiewne stosowanie nawozu;
3 - zalecana dawka obornika pod ziemniaka - 25 t/ha.

Pobierz pliki

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/art/1244/brodowska-marzena-news-foto-21-02-2021_nmedium.jpg

Na co wskazuje stosunek azotu do siarki w roślinach?

Odpowiednie proporcje pomiędzy azotem a siarką w roślinach decydują nie tylko o ich plonowaniu, ale również w zasadniczy sposób wpływają na parametry jakościowe plonu użytkowego.

Nawożenie
upload/newsy/4978/cereals-5395740-1280_1_nmedium.jpg

Niższa produkcja pszenicy na świecie

Globalna produkcja pszenicy spadła w tym miesiącu o 1 mln ton do 772,64 mln ton, ale pozostaje prawie 9 mln ton powyżej produkcji 2019/20.

Zboża
Owies
czwartek, 25 Luty 2021
Ikonka Owies
+1,3%
711
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.