Dbając o różnorodność biologiczną w międzyplonach należy uprawiać gatunki należące do innej rodziny botanicznej niż rośliny uprawianie w plonie głównym.
W Polsce najczęściej wysiewanym poplonem ścierniskowym jest gorczyca biała. Jednakże w rejonach o dużym udziale w strukturze zasiewów rzepaku, zbyt częsty wysiew tej rośliny nie jest wskazany. W takich sytuacjach należy sięgnąć po poplon należący do innej rodziny botanicznej niż rzepak. Alternatywną rośliną dla gorczycy białej jest gryka.
Gryka jest rośliną dwuliścienną, należącą do rodziny rdestowatych (
Polygonaceae). Preferuje gleby lekkie i średnie. Nie należy jej wysiewać na glebach ciężkich, zasobnych w wapń. W początkowych fazach rozwojowych gryka szybko rośnie i zakrywa międzyrzędzia, ograniczając wzrost chwastów. Ponadto
rozkładająca się masa części nadziemnych i korzenie tej rośliny
wydzielają związki allelopatyczne ograniczające kiełkowanie roślinności niepożądanej, m.in. perzu właściwego i komosy białej. Gryka ma
działanie fitosanitarne, zmniejszając występowanie nicieni, pędraków i rolnic. System korzeniowy składa się z korzenia palowego i licznych cienkich korzeni bocznych rozwijających się głównie w warstwie ornej gleby powodując jej rozluźnienie i tworzenie struktury gruzełkowatej.
Grykę wysianą w poplonie najlepiej zniszczyć około 10 dni przed zakwitnięciem, aby nie dopuścić do osypania się nasion (orzeszków), które mogą kiełkować w roślinie następczej.