Zmień REGION
Polska zachodnia
Home
Aktualności
Wiadomości terenowe
Z kraju
Szkody rolnicze spowodowane przez dzikie ptactwo
Mirosław Rogowski
24.02.2022
Polecane
Częstymi sprawcami szkód na polach są łabędzie (fot. M. Rogowski)

Migracja dzikiego ptactwa kończy się w grudniu, gdy docierają na zimowiska rozproszone po całej Europie, w tym również w Polsce zachodniej. Jednak już w marcu ruszają w drogę powrotną. Wiosną migracja rozpoczyna się szybciej kiedy zima jest łagodna i ciepła.

W ostatnim czasie rolnicy, by osiągnąć właściwe efekty swej pracy zmagać się muszą z wieloma problemami, także dziko żyjące ptaki często stanowią poważny problem.

Przedmiotem licznych skarg rolników  są zniszczenia lub poważne uszkodzenia upraw dokonywane przez ptaki. Do grona ptaków szczególnie dokuczliwych rolnicy zaliczają: żurawie, gęsi gęgawy oraz łabędzie. A szkody najczęściej występują w tych miejscach, w których zwierzęta te  odpoczywają podczas sezonowych przelotów oraz w miejscach ich lęgowisk.

Sprawców szkód można zidentyfikować wzrokowo  są to  ptaki, które żerują w dzień. Zwykle są widoczne: żurawie wydziobujące ziarno z ziemi, gęsi i łabędzie skubiące oziminy i rzepak.

(powiat: wałecki)

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady eksperta?
ZAPYTAJ EKSPERTA
Copyright © Grupa Azoty. Wszelkie prawa zastrzeżone.