CDR aktualizuje aplikację do planów nawożenia azotem
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR) rozpoczęło aktualizację aplikacji do sporządzania planów nawożenia azotem i wyliczania maksymalnych dawek N.
Nowa wersja ma być dostępna w tegorocznej kampanii naboru wniosków o płatności bezpośrednie.
Poprzednia wersja została wycofana po zmianach w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami…” opublikowanych w styczniu 2023 r.
Plany nawożenia są obowiązkowe dla gospodarstw powyżej 10 ha użytków rolnych oraz przy obsadzie powyżej 10 DJP.
Aktualizacja to efekt m.in. interwencji Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Dla wielu gospodarstw to kluczowe narzędzie do prawidłowego wyliczenia dawek azotu i prowadzenia dokumentacji. Brak aktualnej aplikacji oznaczał konieczność ręcznych obliczeń lub korzystania z komercyjnych programów.
Powrót zaktualizowanej wersji ułatwi spełnienie wymogów azotanowych i ograniczy ryzyko błędów w planach nawożenia, które mogą skutkować sankcjami podczas kontroli.
Na co zwrócić uwagę teraz
Sprawdzić, czy gospodarstwo podlega obowiązkowi sporządzania planu (powyżej 10 ha UR lub >10 DJP).
Korzystać wyłącznie z aktualnej wersji aplikacji CDR, zgodnej z obowiązującym programem azotanowym.
Zachować wydruki i dokumentację – mogą być wymagane przy kontroli ARiMR lub WIOŚ.
W razie wątpliwości dotyczących wyliczenia dawek azotu warto skontaktować się z doradcą nawozowym lub ekspertem CDR.
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami? Śledź nasze wiadomości NONSTOP z branży rolniczej i publikacje w dziale nawozy TV.