Wysokie plony zaczynają się od pola wolnego od chwastów. Zwalczanie chwastów na ściernisku to pierwszy i kluczowy krok w przygotowaniu stanowiska pod uprawy ozime. Odpowiednio dobrana strategia pozwala nie tylko ograniczyć presję chwastów, ale także zwiększyć efektywność przyszłych zabiegów agrotechnicznych i nawożenia.
Dlaczego zwalczanie chwastów na ściernisku jest tak ważne?
Po zbiorze zbóż pozostają na polach nie tylko resztki pożniwne, ale również rozwijają się chwasty późnoletnie, odrosty zbóż i chwasty wieloletnie, takie jak perz właściwy czy ostrożeń polny.
Jeśli nie zostaną skutecznie zwalczone:
- konkurują z uprawą następną o wodę i składniki pokarmowe,
- są źródłem chorób i szkodników,
- tworzą dużą masę, która utrudnia siew i pogarsza kontakt nasion z glebą.
Wyeliminowanie chwastów na ściernisku to nie tylko kwestia czystości plantacji – to inwestycja w przyszły plon.
Z badań wynika, że zwalczanie chwastów na ściernisku może ograniczyć ich występowanie w uprawie następczej nawet o 70%, zmniejszając konieczność wiosennych oprysków
Jakie chwasty zwalczać po żniwach?
Najczęściej spotykane na ściernisku to:
- perz właściwy (Elymus repens) – wymaga systemowego podejścia,
- ostrożeń polny, mlecz polny, powój – chwasty głęboko korzeniące się,
- komosa biała, szarłat szorstki, tasznik – chwasty jednoroczne i nasienne,
- samosiewy rzepaku i zbóż – które mogą wschodzić falami przez kilka tygodni.
Zabiegi mechaniczne i chemiczne – co i kiedy?
- Uprawka pożniwna – najczęściej gruber lub talerzówka, w ciągu kilku dni od zbioru. Celem jest:
- pobudzenie chwastów do wtórnych wschodów,
- przerwanie parowania wody,
- rozdrobnienie i wymieszanie resztek pożniwnych.
- Oprysk totalny – najskuteczniejszy po 2–3 tygodniach od uprawki, gdy chwasty są dobrze wyrośnięte. Zwykle stosuje się herbicydy nieselektywne, zawierające:
- glifosat – najpopularniejszy i najskuteczniejszy środek systemiczy,
- dodatki wspomagające, np. siarczan amonu, surfaktanty (dla lepszej skuteczności).
Zabieg najlepiej wykonać w okresie aktywnego wzrostu chwastów – przy pogodzie ciepłej i wilgotnej.
Praktyczne wskazówki dla rolników:
- Nie spiesz się z zabiegiem – daj chwastom czas na wzejście.
- Zwróć uwagę na fazę rozwojową perzu – najskuteczniej zwalcza się go, gdy ma 3–5 liści.
- Stosuj zalecaną ilość cieczy roboczej – zwykle 200–300 l/ha.
- Unikaj zabiegów tuż przed deszczem – glifosat potrzebuje kilku godzin bez opadów.
Podsumowanie
Zwalczanie chwastów na ściernisku to nie koszt, lecz oszczędność – ogranicza presję chwastów w oziminach, zmniejsza konieczność intensywnego odchwaszczania wiosną i poprawia efektywność wykorzystania nawozów. Zaplanuj zabieg z wyprzedzeniem, wybierz odpowiedni środek i śledź warunki pogodowe – to klucz do sukcesu w uprawach ozimych.