
W kontekście redukcji światowego handlu winem, spowodowanej kurczącym się importem do USA, eksport wina z UE spadł o 8% do 27 milionów hl.
Redukcja ta wynika głównie ze spadku eksportu Francji i Hiszpanii we wszystkich kategoriach z wyjątkiem bag-in-box, co wskazuje na pozytywny rozwój, ale nadal przy niewielkich wolumenach. Obniżki były bardziej znaczące w przypadku USA, Rosji i Chin. Natomiast eksport z Włoch pozostał stabilny, przy zwiększonym eksporcie wina butelkowanego i redukcji wywozu luzem.
Dowiedz się więcej o buraku cukrowym
Ze względu na dużą dostępność wina w UE, zniżkowy trend przywozu do UE utrzymał się w 2023/24 do łącznej wartości 5,8 miliona hl. Oczekuje się, że w sezonie 2024/25 spadkowa tendencja zarówno eksportu, jak i importu do UE utrzyma się ze zniżką odpowiednio o 4% i 5%. Oczekuje się, że spożycie krajowe będzie nadal maleć, zmniejszając się o około 3%.