Home
Aktualności
Newsy
Rośliny oleiste
Wzrosła globalna produkcja nasion oleistych w sezonie 2025/26
12.12.2025
Polecane

Globalna produkcja nasion oleistych na sezon 2025/26 wzrosła, głównie dzięki wyższej produkcji rzepaku, orzeszków ziemnych i soi, częściowo zrekompensowanej niższymi plonami słonecznika.

Światowa produkcja rzepaku zwiększyła się o 3 mln ton, ze zwyżką w Kanadzie, Australii i Rosji. Kanada odnotowała największy wzrost, tj. o 2 mln ton do rekordowych 22 mln ton.

Większa produkcja rzepaku jest w dużej mierze kompensowana przez mniejszą globalną produkcję słonecznika, czyli niższą o 2,5 mln ton w porównaniu ze zbiorami na Ukrainie i w Rosji. Z kolei bieżąca i historyczna produkcja orzeszków ziemnych wzrosła w Nigerii.

Dowiedz się więcej o życie ozimym

Prognozy dla globalnego sektora soi na sezon 2025/26 obejmują wyższą produkcję, wzrost tłoczenia, niższy eksport i zwiększenie się zapasów końcowych. Globalna produkcja soi wzrosła o 0,8 mln ton do 422,5 mln, co odzwierciedla wyższe zbiory w Rosji i Indiach, ale niższe plony w Kanadzie i na Ukrainie.

Globalne zapasy soi w sezonie 2025/26 wzrosły o 0,3 mln ton do 365,2 mln ton, głównie z powodu większych zapasów w Rosji i Indiach.

Światowy eksport soi zmalał o 0,3 mln ton z powodu niższych dostaw na Ukrainę i do Beninu. Natomiast import do Japonii, Rosji i Arabii Saudyjskiej spadł, ale wzrósł do Brazylii.

Globalne zapasy końcowe soi wzrosły o 0,4 mln ton do 122,4 mln ton, głównie z powodu wyższych zapasów w Brazylii i Rosji.

Copyright © Grupa Azoty. Wszelkie prawa zastrzeżone.