
Produkcja zbóż w UE w sezonie 2026/27 wyniesie 278,1 mln ton, co oznacza spadek o 3,2% w stosunku do wielkości produkcji w sezonie 2025/26, ale nadal o 1,5% powyżej średniej z pięciu lat.
Oczekuje się, że spadek ten będzie wynikał głównie z plonów, które według prognoz będą zbliżone do średnich wartości, przy założeniu średniej pogody na pozostałą część sezonu, a zatem poniżej bardzo wysokich wartości z sezonu 2025/26.
Dowiedz się więcej o jęczmieniu ozimym
Prognozuje się, że produkcja kukurydzy w UE wzrośnie o 5,3% w ujęciu roku, chociaż wzrost cen nawozów w momencie siewu może doprowadzić do zmniejszenia powierzchni obsianej, podczas gdy produkcja pszenicy spadnie o 6,2% w porównaniu z wyjątkowo wysoką wartością odnotowaną w sezonie 2025/26. Pomimo niższej produkcji przewiduje się, że wywóz netto zbóż z UE zwiększy się do 19 mln ton, co stanowi zwyżkę o 3,2 mln ton w porównaniu z szacowanym poziomem z lat 2025–2026. Wynika to ze znacznego wzrostu początkowych zapasów, stabilnego przywozu i zwiększenia się eksportu pszenicy.
Przewiduje się, że produkcja nasion oleistych w UE w sezonie 2026/27 wyniesie 32,3 mln ton, co oznacza wzrost o 3,3% w porównaniu z 2025/26 i o 4,6% powyżej średniej z pięciu lat. Zwyżka produkcji wynika głównie z większej powierzchni upraw i lepszych plonów słonecznika, co skutkuje 14,5% wzrostem produkcji słonecznika. Prognozuje się również, że produkcja oleju roślinnego zwiększy się o 4,5% do 16,7 mln t, co spowoduje rekordowo niski przywóz oleju roślinnego w wysokości 5,9 mln t.