Polityka cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Zaakceptuj je, by móc w pełni korzystać z wszystkich funkcjonalności serwisu.
Home
Wiedza
Nawożenie upraw
Jęczmień ozimy
Nawożenie
jęczmienia ozimego
Podpowiadamy jak nawozić jęczmień ozimy
Podstawowe informacje
Wymagania klimatyczno-glebowe
Wymagania pokarmowe
Nawożenie przedsiewne
Nawożenie azotem
Nawożenie siarką
Dokarmianie dolistne
Wpływ nawożenia na jakość plonu
Wartość nawozowa resztek pożniwnych
Kontakt z nami
Podstawowe informacje

Jęczmień ozimy to bardzo wartościowe zboże, jego ziarno to cenna pasza dla zwierząt. Zboże to wykazuje duży potencjał plonotwórczy, wyższy niż jęczmień jary. Najszybciej ze wszystkich zbóż wznawia wegetację wiosenną, a niski współczynnik transpiracji oraz dobre wykorzystanie zapasu wilgoci po zimie sprawia, że jest najmniej ze zbóż wrażliwy na wiosenne susze. Wczesne dojrzewanie i zbiór pozwala na lepszą organizację pracy w gospodarstwie, w tym prac żniwnych, a także odpowiednie przygotowanie gleby pod siew rośliny następczej. Niestety obok zalet roślina ta posiada również wady. Jęczmień charakteryzuje się największą spośród wszystkich zbóż wrażliwością na: zakwaszenie gleby, niedobór magnezu, niską kulturę gleby, a także mróz (najniższa zimotrwałość wśród zbóż).

Terminowy siew jęczmienia jest ważnym elementem uprawy i w dużej mierze uzależniony jest od warunków pogodowych panujących jesienią. Zbyt wczesny siew może spowodować nadmierne wyrośnięcie roślin, które są bardziej podatne na porażenie przez choroby grzybowe. Zbyt późny siew w warunkach niekorzystnego przebiegu pogody może skutkować wytworzenie przez rośliny niedostatecznie mocnego systemu korzeniowego oraz brakiem odpowiedniego zahartowania roślin, co może przyczynić się do gorszego przezimowania roślin.

Wymagania klimatyczno-glebowe

Jęczmień ozimy jest zbożem o krótszym okresie wegetacji od pozostałych zbóż ozimych. Wymaga wczesnego siewu i najlepiej udaje się w rejonach o długiej i ciepłej jesieni. Nie ma dużych wymagań wodnych i nie lubi nadmiaru opadów. Jest odporny na susze wiosenne, bo bardzo dobrze wykorzystuje zimowe zapasy wody, dzięki czemu na lżejszych glebach oraz w suche lata daje zadowalające plony. Nadmiar wody w okresie formowania i dojrzewania ziarna sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Jęczmień ozimy ma dość duże wymagania cieplne. Dobrze rozkrzewiony i zahartowany jesienią (słoneczna jesień zwiększa mrozoodporność) wytrzymuje temperatury do -12°C bez okrywy śniegowej i do -25°C pod okrywą śnieżną. Uprawiany jest w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju. Najczęściej wymarza na przedwiośniu, kiedy nawroty zimy powodują rozhartowanie roślin.

Jęczmień ozimy ma średnie wymagania glebowe – mniejsze od pszenicy, ale większe od żyta. Gleba pod zasiewy powinna być w dobrej kulturze rolnej, starannie przygotowana i odleżała.

Zboże to zaleca się uprawiać na glebach kompleksów pszennego bardzo dobrego i dobrego (klasa I do IIIb), żytniego bardzo dobrego (klasa IIIa i IIIb), pszennego górskiego i zbożowego górskiego oraz zbożowo-pastewnego mocnego. Na słabszych glebach, na przykład kompleksu żytniego dobrego (klasa IVa i IVb), powodzenie uprawy wymaga wysokiej kultury gleby i starannej agrotechniki.

Jęczmień należy do gatunków najbardziej wrażliwych na kwaśny odczyn gleby (optymalne pH w 1M KCl to 6,0-6,8). Uprawa na glebach o pH poniżej 6,0 staje się bardzo problematyczna, a na glebach o pH poniżej 5,0 jęczmienia ozimego nie warto uprawiać.

Wymagania pokarmowe
Nawożenie przedsiewne
Nawożenie azotem
Nawożenie siarką
Harmonogram nawożenia jęczmienia ozimego
Dokarmianie dolistne
Wpływ nawożenia na jakość plonu
Wartość nawozowa resztek pożniwnych
Polecane
Copyright © Grupa Azoty. Wszelkie prawa zastrzeżone.