Home
Wiedza
Porady ekspertów
Rzepak ozimy
Już czas na drugą dawkę azotu w rzepaku
dr inż. Agnieszka Krawczyk
27.03.2017
Polecane

Druga dawka azotu powinna być stosowana ok. 3 tygodnie przed kwitnieniem, tj. w fazie wydłużania pędów do początku pąkowania

Druga dawka azotu, powinna być zastosowana na ok. 3 tygodnie przed kwitnieniem, jeśli jednak mamy takie możliwości to zastosujmy azot wcześniej, uwzględniając potencjalne opady zapowiadane w serwisach pogodowych.

Ile azotu pod rzepak?

Planując nawożenie, koniecznie należy ponownie ocenić potencjał plonowania rzepaku, pamiętając, że gatunek ten na każdą tonę nasion wraz ze słomą pobiera ponad 50 kg N. Oznacza to, że przy plonie 4 ton z hektara zapotrzebowanie rzepaku na azot to 200 kg.

Zależnie od kondycji roślin po zimie w pierwszej dawce stosujemy zwykle ok. 60-70% całkowitej dawki azotu. Natomiast drugą dawkę azotu powinniśmy zastosować na początku fazy wzrostu pędów na długość. Ilość azotu powinna być dostosowana do potencjału plonowania roślin i przyjętej strategii nawożenia. Z reguły w II dawce stosujemy 60-80 kg N/ha.

Trzecia dawka w fazie zielonego pąka?

Na plantacjach z bardzo wysokim potencjałem plonowania, warto azot zastosować w trzech dawkach. Do nawożenia należy użyć nawozów w postaci płynnej (RSM®). Ilość azotu stosowana w III dawce to zwykle 10–15 kg N/ha. Nawożenie należy przeprowadzić do fazy widocznych pierwszych pąków kwiatowych.
Nie zwlekajmy ze stosowaniem nawozów…, ponieważ składniki pokarmowe dostarczane w nawozach mineralnych, aby mogły być dostępne dla roślin muszą się rozpuścić i przemieścić w strefę ukorzeniania roślin, do tego potrzebna jest woda i oczywiście czas.

Stosowanie siarki to konieczność

Brak tego składnika w bilansie powoduje zachwianie metabolizmu pobierania azotu. Dawka siarki powinna wynosić około ¼ całkowitej dawki azotu. Z uwagi na to, że rośliny z gleby pobierają siarkę w postaci jonu siarczanowego (SO3), pierwiastek powinien być zastosowany w nawozie mineralnym, który zawiera w swoim składzie trójtlenek siarki (SO3), rozpuszczalny w wodzie, w formie siarczanu (Saletrosan® 26, RSM®S).

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady eksperta?
ZAPYTAJ EKSPERTA
Copyright © Grupa Azoty. Wszelkie prawa zastrzeżone.