Jęczmień jary w początkowym okresie wzrostu (od siewu do krzewienia) wymaga umiarkowanych opadów, które warunkują właściwy rozwój systemu korzeniowego. Rośliny należy wysiewać możliwie wcześnie, o ile pozwolą na to warunki wilgotnościowe gleby. Wczesny siew, zwłaszcza plantacji przeznaczonych na cele browarne, zwiększa szanse uzyskania wysokiego plonu o odpowiednio niskiej zawartości białka (wraz z opóźnianiem terminu siewu zwiększa się zawartość białka w ziarnie, co nie jest pożądane, ponieważ obniża jakość słodu). W maju i czerwcu wymagania wodne jęczmienia szacowane są na 130 mm, w lipcu natomiast na 45 mm. Wyższe opady w okresie dojrzewania ziarna przedłużają wegetację roślin, co wpływa negatywnie na jakość ziarna, zwiększa presję chorób grzybowych i ryzyko wylegania roślin. Przy niedostatecznej ilości opadów w trakcie dojrzewania roślin (susza, nadmierne nasłonecznienie) ziarno jest gorzej wypełnione i ma większą zawartość białka, co obniża jego wartość browarną.
Głównym warunkiem powodzenia uprawy jest jednak temperatura gleby. Siew w zbyt wilgotną, nieogrzaną glebę hamuje rozwój roślin. Wymagania termiczne jęczmienia jarego są dość wysokie. Najlepiej, jeśli temperatura w okresie wschodów wynosi 5-7°C (jęczmień toleruje przymrozki do -4°C). W okresie strzelania w źdźbło optymalna temperatura rozwoju roślin to 12-15°C. Stres cieplny występujący od kłoszenia do dojrzałości wodnej ziarniaków, wywołany zbyt wysokimi temperaturami, połączony z suszą glebową, może znacznie ograniczyć plony roślin.
Jęczmień jary wymaga dobrych stanowisk o wysokiej kulturze rolnej. Gatunek ten zaleca się uprawiać na glebach kompleksu pszennego bardzo dobrego, pszennego dobrego, pszennego wadliwego oraz żytniego bardzo dobrego, zaliczanych do klas bonitacyjnych I-IVa.
Jęczmień jary najlepiej udaje się na stanowiskach o pH 5,5-7,2, zasobnych w składniki pokarmowe i wodę. W celu uregulowania odczynu należy przynajmniej raz na 4 lata wykonać podstawową analizę gleby, a wapnowanie najlepiej zastosować pod roślinę przedplonową. Eliminuje się wówczas ryzyko uwsteczniania się pierwiastków oraz nadmiaru w roztworze glebowym wolnych jonów glinu i manganu, na które jęczmień jary jest bardzo wrażliwy.