Pszenica jara jest zbożem o dużych wymaganiach wodnych. Rozwój systemu korzeniowego uzależniony jest od warunków siewu, tj. wilgotności i struktury gleby, a także od terminu siewu (opóźnianie terminu siewu powoduje skracanie fazy wzrostu wegetatywnego, a tym samym ukorzeniania i rozkrzewiania się roślin). Dobrze na ukorzenianie się roślin wpływa umiarkowana susza po siewie, która sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego, zwiększając odporność roślin w okresie krytycznym. Największe wymagania wodne (okres krytyczny) występują od fazy krzewienia, przez fazę strzelania w źdźbło, do kłoszenia (ok. dwa tygodnie przed kłoszeniem do okresu końca fazy kłoszenia). Brak opadów, w połączeniu z uprawą na lżejszych stanowiskach, prowadzi do zahamowania wzrostu, a także zmniejszenia obsady kłosów, liczby ziarników w kłosie oraz MTZ, co ostatecznie obniża plonowanie roślin. Niekorzystny dla roślin jest również nadmiar wody – jeśli występuje w okresie formowania i dojrzewania ziarna, sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i obniża jakość ziarna.
Pszenica jara nie ma dużych wymagań cieplnych. Kiełkuje już w temperaturze 1-3°C, ale w wyższych temperaturach wschody są szybsze i bardziej wyrównane. Dobrze znosi przymrozki do -6°C. Optymalna temperatura w okresie krzewienia to 8-12°C (w wyższych temperaturach i przy dłuższym dniu skraca się okres krzewienia roślin, co ogranicza liczbę wytworzonych pędów oraz redukuje liczbę płodnych kłosków). Pszenica jara źle znosi wysoką temperaturę w okresie strzelania w źdźbło oraz w czasie dojrzewania.
Pszenicę jarą uprawia się na najlepszych, strukturalnych glebach, o uregulowanym odczynie, zasobnych w składniki pokarmowe, o dużych zdolnościach do magazynowania wody. Zboże to zaleca się uprawiać na glebach kompleksów pszennego bardzo dobrego i dobrego (klasa I do IIIb), żytniego bardzo dobrego (klasa IIIa i IIIb), pszennego górskiego i zbożowego górskiego oraz zbożowo-pastewnego mocnego. Na słabszych glebach, na przykład kompleksu żytniego dobrego (klasa IVa i IVb), należy zwrócić większą uwagę na dobór odmiany, a glebę utrzymywać w wysokiej kulturze.Gleba powinna mieć uregulowany odczyn (pH w 1M KCl powyżej 6,O), zawierać jak najwięcej próchnicy i cechować się przynajmniej średnią zasobnością w przyswajalne formy fosforu, potasu i magnezu.Pszenica jara źle znosi uprawę na glebach nadmiernie wilgotnych wiosną, ponieważ takie warunki opóźniają wiosenne uprawki i siew. Należy również unikać siewu w zbryloną lub nadmiernie rozpyloną glebę, ponieważ nieprawidłowa uprawa roli jest przyczyną nierównomiernych wschodów.