Polityka cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Zaakceptuj je, by móc w pełni korzystać z wszystkich funkcjonalności serwisu.
Home
Wiedza
Nawożenie upraw
Rzepak ozimy
Nawożenie
rzepaku ozimego
Podpowiadamy jak nawozić rzepak ozimy
Podstawowe informacje
Wymagania klimatyczno-glebowe
Wymagania pokarmowe
Nawożenie przedsiewne
Nawożenie azotem
Nawożenie siarką
Dokarmianie dolistne
Wpływ nawożenia na jakość plonu
Wartość nawozowa resztek pożniwnych
Kontakt z nami
Podstawowe informacje

Rzepak ozimy jest ważną gospodarczo rośliną oleistą. Otrzymywany z nasion olej jest wykorzystywany głównie do celów spożywczych i do produkcji biodiesla. Wysokobiałkowa śruta poekstrakcyjna stanowi komponent pasz treściwych.

Rzepak ozimy jest rośliną o silnym, palowym systemie korzeniowym, osiągającym przed zimą 50-60 cm, a w pełni wzrostu do 120-290 cm długości. Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania, z tego względu ważne jest, aby przed zimą rośliny zbudowały rozetę składająca się z 8-10 liści oraz wytworzyły szyjkę korzeniową o grubości ok. 20 mm.

Wymagania klimatyczno-glebowe

Rzepak ozimy do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymaga znacznej ilości wody. Gatunek ten jest mało wrażliwy na brak opadów w okresie przedzimowym, poza okresem wschodów. Jesienią potrzebuje łącznej sumy opadów w granicach 70-100 mm. Najwięcej wody wymaga w trakcie kwitnienia i zawiązywania łuszczyn.

Do prawidłowego rozwoju jesiennego, rzepak ozimy potrzebuje około 60-75 dni ze średnią temperaturą powyżej 5°C. Mrozoodporność roślin warunkowana jest odmianą oraz kondycją roślin. Rośliny zahartowane i dobrze przygotowane do zimy wytrzymują kilkudniowe spadki temperatur nawet do -20°C, bez okrywy śnieżnej. Przy dłuższych mrozach, kilkucentymetrowa warstwa śniegu skutecznie chroni rośliny przed niskimi temperaturami i wysmalającym wiatrem. Wiosną groźne są majowe przymrozki, które mogą uszkadzać pąki kwiatowe.

Rzepak ozimy wymaga gleb żyznych, zasobnych w próchnicę. Najlepsze są gleby kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego, żytniego bardzo dobrego oraz pszennego górskiego (klasa I-III). Rzepak słabiej plonuje na glebach kompleksu żytniego dobrego (klasa IV). Uprawa na słabszych glebach jest bardzo zawodna, całkowicie uzależniona od warunków wilgotnościowych. Gleba pod uprawę rzepaku ozimego powinna mieć uregulowany odczyn (pH w 1M KCl zawsze powyżej 6,0). W warunkach zakwaszenia rośliny nie wykształcają prawidłowo systemu korzeniowego, co skazuje je na gorsze plonowanie. Gleba powinna zawierać jak najwięcej próchnicy i mieć co najmniej średnią zawartość przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu.

Odczyn i zasobność gleby w fosfor, potas i magnez należy uregulować co najmniej pod przedplon. Jeżeli gleba jest kwaśna, zaleca się jej wapnowanie. W przypadku bardzo niskiej zasobności gleby w magnez, warto stosować wapno magnezowe.

Wymagania pokarmowe
Nawożenie przedsiewne
Nawożenie azotem
Nawożenie siarką
Harmonogram nawożenia rzepaku ozimego
Dokarmianie dolistne
Wpływ nawożenia na jakość plonu
Wartość nawozowa resztek pożniwnych
Polecane
Copyright © Grupa Azoty. Wszelkie prawa zastrzeżone.