Polityka cookies
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Zaakceptuj je, by móc w pełni korzystać z wszystkich funkcjonalności serwisu.
Home
Wiedza
Nawożenie upraw
Soja
Nawożenie
soi
Podpowiadamy jak nawozić soję
Podstawowe informacje
Wymagania klimatyczno-glebowe
Wymagania pokarmowe
Nawożenie przedsiewne
Nawożenie azotem
Nawożenie siarką
Dokarmianie dolistne
Wpływ nawożenia na jakość plonu
Wartość nawozowa resztek pożniwnych
Kontakt z nami
Podstawowe informacje

Soja to ważna gospodarczo roślina bobowata grubonasienna (strączkowa). Jej zaletą, podobnie jak innych roślin bobowatych, jest możliwość wiązania wolnego azotu atmosferycznego (dzięki temu, że soja żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi Bradyrhizobium japonicum). Znacząco obniża to koszty nawożenia uprawy azotem (bakterie brodawkowe mogą związać do 100 kg N/ha rocznie). Soja zostawia bardzo dobre stanowisko dla kolejnych roślin w płodozmianie. Jest rośliną fitosanitarną, zwłaszcza w płodozmianach z dużym udziałem zbóż. Słoma i korzenie soi wzbogacają glebę w materię organiczną. Co również ważne, soja dobrze gospodaruje zasobami wody w glebie (pobiera 3-4 razy mniej wody z ha niż na przykład kukurydza, pozostawiając stanowisko niewyczerpane z wody, nawet jeśli w trakcie wegetacji opadów brakowało).

W uprawie soi duży udział w kosztach bezpośrednich stanowi koszt zakupu materiału siewnego. Niezwykle ważny jest właściwy dobór odmiany (uwzględniający jej wczesność i długość okresu wegetacji, dopasowany do warunków glebowo-klimatycznych stanowiska). Z uwagi na początkowy powolny wzrost (intensywny wzrost roślin rozpoczyna się dopiero w drugiej połowie czerwca), soja wymaga skutecznej ochrony herbicydowej, ponieważ chwasty silnie konkurują z uprawą o wodę, światło i składniki pokarmowe. Problemem w uprawie soi jest niskie osadzenie dolnych strąków (od 9 cm do 13 cm od podstawy), powodujące straty w trakcie koszenia. Uprawa soi dobrze wpisuje się w kalendarz prac w gospodarstwie. Zbiór soi odbywa się przeważnie w drugiej połowie września, a więc poza okresem spiętrzenia jesiennych prac polowych. Po zbiorze soi, w terminie agrotechnicznym można wysiać na przykład pszenicę ozimą.

Wymagania klimatyczno-glebowe

Soja jest rośliną o małych wymaganiach wodnych, dobrze gospodarującą wodą. Dobrze rozwinięty system korzeniowy może pobierać wodę z głębszych warstw gleby, a pokrycie części nadziemnych (łodygi, liści, strąków) włoskami chroni roślinę m.in. przed nadmiernym parowaniem. Największe wymagania wodne (okres krytyczny) występują w fazie kiełkowania i wschodów roślin oraz od kwitnienia do zawiązywania strąków.

Niekorzystne dla kiełkowania i początkowego rozwoju roślin jest zaskorupienie gleby, które zwiększa nasilenie chorób zgorzelowych soi. Nadmiar wody, jeśli występuje w okresie formowania i dojrzewania nasion, sprzyja bujnemu rozwojowi części nadziemnej i w efekcie może prowadzić do wylegania roślin. Soja jest rośliną ciepłolubną, dnia krótkiego. Najwyższe wymagania cieplne ma w okresie wschodów, kwitnienia i dojrzewania. Optymalna temperatura gleby w okresie kiełkowania i początkowego wzrostu roślin to 10-12°C (fenologicznie jest to czas kwitnienia klonu zwyczajnego i koniec pory kwitnienia wiśni). Wiosenne przymrozki mogą uszkadzać młode rośliny soi, zwłaszcza gdy nasiona zostały wysiane zbyt wcześnie, w nieogrzaną glebę.

Soja cechuje się dużą tolerancją na niekorzystne zjawiska pogodowe, ma też duże zdolności regeneracyjne. Najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy uprawiana jest na stanowiskach w wysokiej kulturze, przewiewnych, zasobnych w składniki pokarmowe, o dużych zdolnościach do magazynowania wody. Roślinę zaleca się uprawiać na glebach od klasy I do IVa (kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego, pszennego wadliwego do żytniego bardzo dobrego). Udaje się na glebach klas IVb i V (gleby kompleksu żytniego dobrego), pod warunkiem, że są one w wysokiej kulturze rolnej, a w trakcie wegetacji ilość opadów jest wystarczająca.

Pod uprawę soi nie nadają się gleby zbyt zwięzłe, pozbawione struktury, silnie zaskorupiające się, zimne oraz te o nieuregulowanym odczynie i szybko przesuszające się (np. gleby piaszczyste kompleksu żytniego słabego). Soi, z uwagi na wrażliwość młodych roślin na późnowiosenne przymrozki, nie należy uprawiać w dolinach i obniżeniach terenu. Pod uprawę nie warto też wybierać pól zakamienionych, z dużą ilością brył gleby, ponieważ zbiór roślin w takich warunkach jest znacznie utrudniony, ze względu na nisko prowadzone kosy kombajnów.

Czynniki środowiskowe odgrywają dużą rolę we wzroście i rozwoju soi. Gleba przeznaczona pod uprawę powinna mieć uregulowany odczyn (pH w 1M KCl powyżej 6,O) i przynajmniej średnią zasobność w przyswajalne formy fosforu, potasu i magnezu. Rozwój bakterii brodawkowych również uzależniony jest od właściwości stanowiska, w tym jego zasobności w azot. Na stanowiskach zasobnych w azot mineralny (na których zastosowano wysokie dawki mineralnych nawozów azotowych lub obornik) brodawki słabiej się zawiązują.

Soję warto uprawiać po zbożach i kukurydzy. Uprawa po tych roślinach pozostawia stanowisko wolne od chwastów, a także z reguły mało zasobne w azot. Problemem w uprawie soi po takich przedplonach może być negatywne (fitotoksyczne) działanie pozostałości herbicydów.

Nie zaleca się uprawy soi po rzepaku i słoneczniku, ponieważ większe jest wtedy ryzyko porażenia przez sprawcę zgnilizny twardzikowej. Nie należy także uprawiać soi po innych bobowatych. Natomiast z uwagi na lepsze brodawkowanie, sprawdza się uprawa soi po sobie.

Wymagania pokarmowe
Nawożenie przedsiewne
Nawożenie azotem
Nawożenie siarką
Harmonogram nawożenia soi
Dokarmianie dolistne
Wpływ nawożenia na jakość plonu
Wartość nawozowa resztek pożniwnych
Polecane
Copyright © Grupa Azoty. Wszelkie prawa zastrzeżone.